Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bezpłatne webinaria dla branży spożywczej:
Det Norske Veritas Business Assurance zaprasza do udziału w kolejnym bezpłatnym webinarium pt.: "FSSC (Food Safety System Certification) 22000"

Bezpłatne webinarium poświęcone

FSSC (Food Safety System Certification) 22000

 

Det Norske Veritas proponuje Państwo udział w prezentacji na temat

Food Safety System Certification 220000 www.fsssc22000.com

 

18-go lutego  2013 r. od godziny 10.00 zarejestrowane osoby mogą uczestniczyć w bezpłatnym webinarium internetowym gdzie prezentowane będą informacje nt. schematu certyfikacji FSSC  22000.

 

Tematy, które będą omawiane:

- co to jest FSSC 22000?

- nowe wymagania w schemacie FSSC 22000.

- proces certyfikacji wg schematy FSSC 22000.

- jak sprawnie przejść z ISO 22000 na FSSC 22000?

 

Prosimy o logowanie się na przesłany adres pół godziny przed seminarium.

Przewidywany czas trwania to 2-2,5 godziny.

 

Informacja nt. FSC 22000:

 

FSSC 22000 to nowy schemat certyfikacji akceptowany grupę roboczą GFSI (Global Food Safety Initiative, www.ciesnet.com), - stowarzyszenie największych producentów żywności na świecie, przedstawicieli sieci handlowych oraz jednostek certyfikacyjnych. Schemat ten oparty jest na wymaganiach ISO 22000:2005, ale biorąc pod uwagę niedostatki tej normy, wskazuje na inne, nowe, cenne źródła wymagań i wskazówek. Po ukazaniu się normy ISO 22000:2005, mającej stanowić zharmonizowany standard dla szeroko pojmowanej branży spożywczej, opartej na podręczniku systemu HACCP jakim jest Codex Alimentarius oraz wyposażonej w narzędzia zarządzania, wiele firm doszło do wniosku, że norma ta posiada istotny mankament. Słabością normy okazała się jej uniwersalność prowadząca do sytuacji, w której fundamentalny element systemu, jakim są warunki wstępne (zwane w normie prerequisites) okazał się być nie tylko ogólny, ale nawet ogólnikowy. Praca nad wsparciem tego elementu normy w szczegółowe wskazówki doprowadziła do powstania specyfikacji PAS 220:2008. W tym roku specyfikacja ta została zastąpiona standardem technicznym ISO/TS 22002-1, który precyzuje wymagania w zakresie infrastruktury, mediów, warunków produkcji i składowania, wyposażenia oraz zasad dotyczących niezbędnych surowców, procesów mycia i dezynfekcji. Specyfikacja ta opisuje również zalecane praktyki dotyczące zapobiegania szkodnikom, higieny osobistej, przerabiania wyrobów, wycofania towarów z rynku (w tym obowiązek powiadamiania jednostki certyfikacyjnej) oraz zalecanych mechanizmów komunikacji z klientem a także, co stanowi swoistą nowość, wskazuje na obszary takie jak aktywna ochrona żywności oraz bioterroryzm.

Det Norske Veritas aktywnie uczestniczyło w pracach nad nowym schematem. Skutecznie także przeszliśmy drogę uzyskania stosownych akredytacji, która doceniając nasze kompetencje potwierdziła naszą gotowość do certyfikowania firm z branży spożywczej na zgodność ze schematem FSSC 22000 (www.fssc22000.com).

Firmy z branży spożywczej korzystają z wielu standardów, których celem jest ustanowienie wymagań, które będą skutecznie stały na straży bezpieczeństwa wyrobów, bezpieczeństwa procesów realizowanych w firmie, a tym samym będą gwarantować bezpieczeństwo konsumenta. W chwili obecnej kluczową rolę na rynku produktów spożywczych odgrywają sieci handlowe lub międzynarodowe korporacje będące właścicielami najbardziej rozpoznawalnych marek. I to te dwie siły odgrywają kluczową rolę w procesie standaryzacji. Sieci handlowe wymagają od swoich dostawców zgodności z jednym z kilku uznawanych przez nie standardów: IFS, BRC, SQF lub holenderską normą HACCP (Dutch HACCP). Większość z tych norm zbudowana jest jako zbiór dobrych praktyk, które w opinii autorów będą skutecznie gwarantować bezpieczeństwo żywności.

Wielcy producenci żywności zdecydowali się na inne podejście do bezpieczeństwa produktów spożywczych. Zdecydowali się na wykorzystanie wymagań normy ISO 22000:2005 mówiącej o systemowym podejściu do zarządzania bezpieczeństwem żywności w firmach szeroko pojmowanego sektora spożywczego. Standard ten w swoim uniwersalizmie pozwala na elastyczne traktowanie wymagań i dostosowywanie ich do potrzeb konkretnej firmy. W zalecie tej tkwi jednak także poważna wada. Bo o ile wymagania mówiące o wykorzystaniu metody PDCA (Plan-Do-Check-Act) do budowania systemu są jednoznaczne, podobnie jak elementy wskazujące na wagę analizy ryzyka, to już zdecydowanie precyzji zabrakło we wskazaniu, jakie są oczekiwania od Dobrych Praktyk będących przecież fundamentem każdego systemu HACCP. Ogólnikowe sformułowania wymagania 7.2.3 normy ISO 22000 były nie do przyjęcia dla firm oczekujących dojrzałego standardu. Stąd tzw. grupa G4 (Kraft, Danone, Nestle i Unilever) podjęły decyzję o opracowaniu dodatkowego dokumentu precyzującego wymagania dla tzw. programów wstępnych. W ten sposób ze wsparciem firm certyfikacyjnych oraz FoodDrinkEurope opracowano PAS 220:2008 (Publicly Available Specification, zastąpionej później przez ISO 22002-1) i włączono go w proces certyfikacji na zgodność z ISO 22000:2005 identyfikując ten proces nową nazwą FSSC (Food Safety Management System Certification).

 

Prowadzący będzie dostępny dla Państwa po webinarium na sesji „Pytania i Odpowiedzi”.

 

Seminarium poprowadzi:

Dominik Lisiewski – audytor IFS, BRC, FSSC 22000, BRC/IoP, ISO 22000, BRC CP.

 

Udział w seminarium jest bezpłatny.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres katarzyna.grzegorzek@dnv.com do 15 lutego (piątek).

Informację o stronie, do której należy się zalogować dostaniecie Państwo mailem zwrotnym.

 

Zaświadczenia i materiały

Informujemy, że możliwe jest uzyskanie otrzymanie materiałów szkoleniowych w wersji pdf. oraz zaświadczenia z webinarium. Koszt zaświadczenia o uczestnictwie to 50 PLN, koszt imiennych materiałów 50 PLN. 

 

Seminaria internetowe realizowane będą w technologii czasowego dostępu do prezentacji.

 

Minimalne wymagane warunki techniczne:

· komputer PC z procesorem min. 400 MHz,

· karta dźwiękowa oraz głośniki lub słuchawki,

· pamięć operacyjna: min. 256 MB,

· stabilne łącze internetowe o dedykowanej prędkości min. 512 kb/s,

· przeglądarka internetowa (zalecana przeglądarka to Internet Explorer w wersji 7.0 lub wyższej).



 Serdecznie zapraszamy!

Det Norske Veritas Business Assurance

Serdecznie zapraszamy!

 

Det Norske Veritas Business Assurance

 

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij