Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W grudniu ceny OMP w UE wciąż stabilne
2012 rok był burzliwym na rynku odtłuszczonego mleka w proszku. Ceny unijnego OMP zmieniały się turbulentnie, co widać na wykresie. Początek ubiegłego roku był kontynuacją zapoczątkowanego w ostatnich miesiącach 2011 r. pogorszenia koniunktury na unijnym rynku mleczarskim - informuje FAMMU/FAPA.

Ceny podstawowych przetworów mlecznych, jak masła, czy mleka w proszku (PMP i OMP) zniżkowały. Działo się tak pomimo wyższych kosztów produkcji (zwłaszcza pasz i energii elektrycznej). Ceny spadały w wyniku nadprodukcji, obfitych zapasów, osłabienia popytu eksportowego (nadprodukcja była następstwem znacznego wzrostu zapotrzebowania na artykuły mleczarskie w ubiegłym roku, głównie w krajach Południowo-Wschodniej Azji, Meksyku i Północnej Afryki) oraz niepewności sytuacji ekonomicznej. Ceny OMP w UE spadały od drugiej połowy pierwszego kwartału ze średniego poziomu niespełna 2,33 EUR/kg do 2,00 EUR/kg pod koniec maja, kiedy to miała miejsce sezonowa obniżka dostaw przetworów mlecznych na półkuli południowej.

Potem po krótkim okresie stabilizacji na przełomie lipca i sierpnia gdy wydawało się, że ceny OMP znów powrócą na kurs spadkowy, nastąpił ich nieoczekiwany wzrost, który stymulowany był między innymi przez suszę w USA, której konsekwencje przełożyły się na wyższe ceny zbóż, a co za tym idzie wzrost cen pasz i w konsekwencji kosztów produkcji mleczarskiej. Ceny OMP wzrosły do 2,67 EUR/kg w październiku. Od tego momentu aż do połowy grudnia ub. r. (najnowsze dane KE pochodzą z dnia 10.12.2012 r.) w obserwowane są nieznaczne wahania cen proszku odtłuszczonego, a na niektórych rynkach UE notowane są ich delikatne zniżki.

Dnia 10 grudnia bieżącego roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o ok. 57,1% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o ok. 2,2% wyższy niż ceny światowe.

Warto dodać także, że na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, notowane w ostatnich tygodniach spadki ceny OMP sprawiły, że znajduje się ona obecnie na poziomie niższym niż średnia UE o 1,3 (w połowie grudnia w przeliczeniu 2,63 EUR/kg). W połowie ubiegłego miesiąca średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 2,67 EUR/kg i była o zaledwie o 0,78% wyższa niż przed miesiącem (o 14,88% wyższa niż w tym samym okresie 2011 r.). Nisze ceny OMP zaobserwowano na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. W połowie grudnia 2012 r. spadły one do poziomu odpowiednio 2,65 EUR/kg i 2,64 EUR/kg, co w przypadku Niemiec było 1,7% zniżką w skali miesięcznej (-0,75% w przypadku Holandii). W analizowanym okresie na rynku polskim ceny OMP osiągnęły pułap 2,59 EUR/kg, czyli o ok. 16,67% wyższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano 0,39% zwyżkę) i były o 2,91% niższe od średniej dla całej UE, dzięki czemu proszek z Polski staje się coraz bardziej konkurencyjny.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij