Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Krajowa produkcja zbóż w 2012 r. o 6,6 proc. wyższa rdr
Według najnowszych szacunków GUS krajowa produkcja zbóż ogółem (z kukurydzą) wyniosła w 2012 r. 28,5 mln t, czyli była o 6,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. GUS podniósł swój wcześniejszy szacunek produkcji zbóż. Wg najnowszych danych zbiory zbóż w kraju były znacząco większe niż ktokolwiek chyba przypuszczał jeszcze kilka miesięcy temu - podali analitycy Banku BGŻ.

W środę 19.12 GUS opublikował ''Wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 r.''. Zbiory zbóż ogółem (z kukurydzą) oszacowano na 28,5 mln t, czyli o 6,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wcześniejszy szacunek GUS z września, tzw. przedwynikowy, mówił o zbiorach w wysokości 28,1 mln t (+4,9 proc. r/r).

Wzrost produkcji zbóż ogółem wynikał przede wszystkim ze znacznego zwiększenia produkcji kukurydzy (+1,6 mln t) i jarych zbóż podstawowych: pszenicy (+1,6 mln t), jęczmienia (1,1 mln t) oraz mieszanek zbożowych (+0,5 mln t), co pozwoliło z naddatkiem zrekompensować duży spadek produkcji zbóż ozimych: pszenicy (-2,3 mln t), pszenżyta (-1,1 mln t) i jęczmienia (-0,3 mln t).

Istotnym zjawiskiem dla polskiego sektora zbóż w 2012 r. było znaczne zwiększenie produkcji ziarna kukurydzy. W dużej mierze był to efekt katastrofalnych wymrożeń zbóż ozimych i konieczności dokonania przesiewów. W ten sposób powierzchnia gruntów ornych przeznaczona pod produkcję kukurydzy na ziarno wzrosła w 2012 r. aż o 63 proc. do 544 tys. ha. Jednocześnie wbrew przewidywaniom zwiększyły się również przeciętne plony do 73,5 dt/ha (wzrost o 2,4 proc.). Wszystko to spowodowało, że wg GUS wyprodukowano rekordową ilość ziarna kukurydzy wynoszącą aż 4,0 mln t, czyli o 67 proc. więcej niż rok wcześniej.

Szczęśliwie dla producentów, ta dodatkowa ilość ziarna kukurydzy zostanie z łatwością zagospodarowana przez krajowy przemysł paszowy (zastąpienie importu i mniejsza dostępność pszenicy) lub zostanie wyeksportowana. A chętnych na polską kukurydzę nie brakuje, gdyż produkcja w południowo-wschodniej i centralnych krajach członkowskich UE na skutek suszy uległa znacznemu zmniejszeniu. Co więcej, ze względu na niższe zbiory w Stanach Zjednoczonych, sytuacja popytowo-podażowa na świecie jest w sezonie 2012/13 bardzo napięta. Dlatego mimo znacznie większej produkcji w Polsce, ceny kukurydzy na rynku krajowym jak dotychczas w bieżącym sezonie są o około 11 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Poza rekordową produkcją kukurydzy ważnym zjawiskiem na krajowym rynku zbóż jest również niższa o około 8 proc. produkcja pszenicy. Katastrofalne straty mrozowe spowodowały, że powierzchnia uprawy pszenicy ozimej zmniejszyła się o 558 tys. ha, co oznaczało spadek aż o 29 proc. Wprawdzie powierzchnia uprawy pszenicy jarej wzrosła o 377 tys. ha (o 115 proc.!), a jej plony były bardzo wysokie (37,7 dt/ha), to jednak nie były w stanie zrekompensować spadku produkcji pszenicy ozimej. W rezultacie od początku sezonu ceny pszenicy paszowej są przeciętnie o 25 proc. wyższe, a pszenicy konsumpcyjnej o 16 proc. wyższe niż rok wcześniej.


(Żródło: Bank BGZ/www.portalspozywczy.pl).

(


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij