Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja proponuje zmianę przepisów w sprawie miodu
W dn. 21 września br. Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie zmiany dyrektywy Rady 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącej się do miodu.

Celem zmian jest bardziej precyzyjne określenie rzeczywistej natury pyłku w miodzie. Komisja zdefiniowała we wniosku pyłek jako naturalny komponent miodu, zgodnie z międzynarodowymi normami WTO.

 

Dotychczas, w dyrektywie 2001/110/WE, pyłek był określony jako składnik miodu. Obecność pyłku w miodzie jest jednak wynikiem działalności pszczół, niezależnie od zabiegów pszczelarskich. Po uznaniu pyłku jako naturalnego komponentu, w stosunku do miodu nie będą miały zastosowania przepisy UE wymagające zamieszczenia wykazu składników na etykiecie.

 

Propozycja Komisji nie zmienia wniosku ETS, zgodnie z którym miód zawierający pyłek genetycznie zmodyfikowany może być wprowadzany do obrotu jedynie pod warunkiem uzyskania zezwolenia UE. Zastosowanie będą także miały nadal przepisy rozporządzenia nr 1829/2003/WE dotyczące obowiązku etykietowania GMO w żywności, zawierającej w swym składzie 0,9% i powyżej zatwierdzonego materiału GMO. Ponieważ pyłek stanowi ok. 0,5% zawartości miodu, to nawet miód zawierający wyłącznie pyłek GMO nie będzie musiał być oznakowany.

 

Omawiana kwestia ma związek z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z września 2011 r., który bazując na dyrektywie z 2001 r., uznał pyłek jako składnik miodu, będący rezultatem działań pszczelarza. Wyrok ETS zapadł po wniesieniu sprawy do sądu przez niemieckiego pszczelarza przeciwko krajowi związkowemu Bawaria, po tym jak w miodzie pasieki pszczelarza wykryto pyłek z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810. Zmiana przepisów ma na celu uniknięcie skomplikowanych procedur oraz zakazów importu.

 

UE nie jest samowystarczalna w zakresie podaży miodu, produkuje go rocznie ok. 220 tys. ton, a sprowadza z krajów trzecich ok. 140 tys. ton, co stanowi ok. 40% spożycia. Głównymi dostawcami miodu do UE są Chiny i Argentyna.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. komunikatu prasowego Komisji Europejskiej, Agra Facts z dn. 21.09.12


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij