Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny masła w UE stabilne w lipcu
W drugiej połowie października ubiegłego roku ceny masła w UE zaczęły spadać. Tendencja ta utrzymywała się aż do maja bieżącego roku i pomimo tego, że wszystko wskazywało, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale 2012 r. pod koniec piątego miesiąca bieżącego roku na niektórych rynkach głównych producentów tego tłuszczu odnotowano zwyżki - informuje FAMMU/FAPA.

Wzrosty obserwowane były także w czerwcu. Zwyżki cen utrzymały się do końca szóstego miesiąca 2012 roku, po czym w lipcu nastąpiła stabilizacja. W dniu 17 lipca 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 2,70 EUR/kg i była zaledwie o 0,67% niższa niż przed miesiącem.

Na rynku głównych unijnych producentów, zarówno w Niemczech, jak i w Holandii, lipcowe ceny masła były identyczne jak przed miesiącem (odpowiednio 2,73 EUR/kg i 2,70 EUR/kg).

W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, na koniec lipca bieżącego roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 2,73 EUR/kg i wciąż były wyższe od ceny interwencyjnej (o 10,8%). Względem ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 4,2% (w ujęciu PLN odnotowano niespełna 2% zwyżkę do 11,37 PLN).

Na skutek słabnącego kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 78 EUR niższa od ceny tego tłuszczu z USA. Jednak na skutek zniżek cen w Oceanii cena tony tego tłuszczu z UE jest o 480 EUR wyższa niż ceny światowe. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów UE z konkurowaniem na rynku światowym, a popyt na unijne masło może ulec kolejnemu zmniejszeniu. Sytuacja ta przypomina tą jaka miała miejsce jeszcze przed dwoma miesiącami: znacznie droższe masło z UE zniechęcało potencjalnych nabywców spoza Wspólnoty do importowania go, o czym świadczy m.in. niemal 9% spadek eksportu tego tłuszczu w pięciu pierwszych miesiącach 2012 roku.

Czynnikiem, który wpłynął na stabilizację sytuacji na unijnym rynku masła w lipcu było niewykorzystanie możliwości eksportu przez Nową Zelandię dodatkowych 45 tys. ton tego tłuszczu, co było zapewnione przez umowę handlową. Na obserwowany przed miesiącem wzrost cen masła nie tylko w UE, ale także na świecie znaczący wpływ miały także notowane sezonowe spadki dostaw przetworów mlecznych na półkuli południowej (m.in. w Australii i Nowej Zelandii). Właśnie te okoliczności wpływają obecnie na zapewnienie równowagi na unijnym rynku masła przy rosnącej produkcji i dużych zapasach.

Według danych KE od stycznia do maja 2012 roku produkcja tego tłuszczu była o 4,4% większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto od momentu rozpoczęcia na początku marca wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), do unijnych składów dostarczono już niemal 118,78 tys. ton tego tłuszczu (stan na dzień 22 lipca 2012 roku). Jest to o niemal 40% większa ilość niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij