Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wstąpienie Rosji do WTO zagraża rozwojowi tamtejszego sektora wieprzowiny
Ambitne plany dotyczące wzrostu produkcji wieprzowiny w Rosji są zagrożone przez zmiany spowodowane przystąpieniem tego kraju do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Takie wnioski przedstawił dr Jurij Kowaliow, prezes Krajowego Związku Hodowców Świń Federacji Rosyjskiej, na Europejskim Kongresie Producentów Trzody Chlewnej odbywającym się w Wilnie w dniach 30.05-1.06.

Przystąpienie Federacji Rosyjskiej do WTO powoduje szereg zmian w polityce handlowej w sektorze wieprzowiny. Po pierwsze stawka celna na import nieprzetworzonej wieprzowiny w ramach kontyngentu (430 tys. t) została obniżona z 15 do 0 proc. Po drugie, stawka dla importu poza kwotą została obniżona z 75 do 65 proc. Co więcej, cło na import żywej trzody na ubój zostało obniżone z 40 do 5 proc., a na produkty uboczne (podroby) oraz tłuszcz z 25 do 15 proc.

Jak twierdzą rosyjscy specjaliści, łączny efekt tych zmian spowoduje obniżkę ceny kilograma trzody chlewnej przeciętnie o 10 rubli (1,0-1,1 zł), co będzie oznaczało roczną stratę dla branży w wysokości 20 mld rubli. Spowoduje to znaczny spadek zysków producentów. Niektórzy z nich, szczególnie ci mniej efektywni stosujący przestarzałe technologie, mogą zacząć ponosić straty. Z kolei dla tych, którzy inwestują w nowoczesną produkcję, wydłuży się przeciętny okres zwrotu z inwestycji z 8 do ponad 12 lat. Może to spowodować mniejsze od założonego w rządowych planach tempo rozwoju takiej produkcji.

J. Kowaliow podał również szereg interesujących danych dotyczących sektora wieprzowiny w Rosji. I tak, produkcja wieprzowiny pomiędzy rokiem 1992 a 2005 zmniejszyła się prawie dwukrotnie z 2784 do 1520 tys. t. W tym czasie zupełnie załamała się produkcja przemysłowa, która w 2005 r. wynosiła 420 tys. t i stanowiła zaledwie 28 proc. całej produkcji w porównaniu z 1684 tys. t i 60 proc. w roku 1992. W tym samym czasie produkcja 'przyzagrodowa'' w dużej mierze na własne potrzeby, w małych, nieefektywnych gospodarstwach utrzymała się na praktycznie niezmienionym poziomie około 1100 tys. t.

Jednak od roku 2005 do dziś sektor przeszedł duże zmiany, a ambitne plany rządowe zakładają kontynuację tych trendów. Produkcja wieprzowiny w 2011 r. była o 58 proc. wyższa niż w roku 2005 i wyniosła 2406 tys. t. Jeszcze w 2007 r. Rosja produkowała mniej wieprzowiny niż Polska, jednak w ub.r. produkowała już o 1/3 więcej.

Według rządowych planów produkcja w 2015 r. ma wynieść 3185 tys. t i będzie o 32 proc. wyższa niż w roku 2011. Udział produkcji przemysłowej ma wzrosnąć do 73 proc. Szybkiemu wzrostowi produkcji w nowoczesnych, wielkich gospodarstwach będzie towarzyszył stopniowy spadek nieefektywnej produkcji 'przyzagrodowej''. 57 proc. produkcji będzie pochodzić z nowoczesnych, nowo wybudowanych obiektów, a 37 proc. ze starych obiektów, które przejdą gruntowną modernizację. Udział starych, niemodernizowanych gospodarstw spadnie do 6 proc. w porównaniu z 86 proc. w 2005 r. i 14 proc. w roku 2010. Najnowocześniejsze gospodarstwa mają uzyskiwać wyniki zbliżone do gospodarstw w Zachodniej Europe i Ameryce Północnej.


(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij