Oświadczenia zdrowotne - spotkanie w Głównym Inspektoracie SanitarnymW dniu 30 maja 2007 r. odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli przemysłu spożywczego w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, poświęcone kwestii przygotowania polskiej listy oświadczeń zdrowotnych. Celem spotkania było przedstawienie uwag i wyjaśnienie wątpliwości związanych z treścią zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie powołania zespołu do spraw opracowania projektu krajowej listy oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Stowarzyszenia "Polska Federacja Producentów Żywności", Krajowej Rady Suplementów i Odżywek, a także Rady Gospodarki Żywnościowej - organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyskusja dotyczyła trybu składania wniosków określonych w Zarządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 lutego br., w tym roli Zespołu w procesie tworzenia listy, zasad dokonywania wpisów na listę, formy wniosku i uzasadnień naukowych, wersji językowych oświadczeń, możliwości przedłużenia terminu zgłaszania wniosków.
Głównym tematem była sprawa uzyskiwania opinii jednostek naukowo-badawczych. PFPZ przygotowuje listę kilkuset oświadczeń wraz z uzasadnieniami naukowymi, które zostały opracowane na poziomie europejskim przez Konfederację Przemysłu Żywności i Napojów UE (CIAA). Z tego względu przedstawiciel PFPŻ obszernie przedstawił na przykładzie listy CIAA znaczne utrudnienia związane z procedurą uzyskiwania opinii krajowej jednostki naukowo-badawczej (koszt uzyskania opinii przy kilkuset oświadczeniach, czas uzyskiwania opinii, itp.). Zgodnie z informacjami posiadanymi przez PFPŻ, w innych krajach UE nie nałożono na producentów obowiązku uzyskiwania opinii jednostek naukowych, warunkujących przyjęcie zgłoszonych oświadczeń wraz z uzasadnieniami przez wyznaczony do tego celu urząd kraju członkowskiego.
Szczegółowe pytania i propozycje uczestników spotkania zostaną przekazane w formie pisemnej, w celu uzyskania interpretacji Zespołu.
pełna lista aktualności
|