Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zanieczyszczenia żywności - dalsze prace UE
W grudniu br. zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych, które zastąpiło dotychczasowe Rozporządzenie 466/2001. Jednak Komisja Europejska prowadzi dalsze prace dotyczące poziomów zanieczyszczeń w żywności.

W marcu br. na posiedzeniu Grupy Roboczej Komisji Europejskiej dyskutowano na temat maksymalnych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w różnych produktach. Do najważniejszych zagadnień poruszanych w czasie spotkania należały następujące:

- Komisja poinformowała przedstawicieli krajów członkowskich, że określenie „owoce” zawarte w Rozporządzeniu 1881/2006 nie dotyczy orzechów drzew (np. orzechów włoskich), dlatego maksymalne limity ustalone dla kadmu i ołowiu nie dotyczą tych produktów.

- Jeden z krajów członkowskich zaproponował ustalenie maksymalnego dopuszczalnego limitu dla kadmu w czekoladzie, na poziomie 0,3 mg/kg. Będą zbierane dodatkowe dane w celu potwierdzenia konieczności ustalania takiego limitu.

- Zastanawiano się nad określeniem poziomu kadmu w pieczarkach leśnych i uprawnych. Proponowane poziomy wahały się od 0.05 mg/kg do 0,2 mg/kg. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zebraniu dodatkowych informacji odnośnie innych gatunków grzybów uprawnych.

- proponowano rozważenie podniesienia dopuszczalnego poziomu kadmu w mięsie tuńczyka (do 0,2 mg/kg) i makreli (do 0,1 mg/kg).

W lutym br. został zaakceptowany dokument roboczy Komisji Europejskiej odnoszący się do wymagania Rozporządzenia 123/2005 w zakresie przeglądu dotychczasowych dopuszczalnych poziomów Ochratoksyny A w żywności. Uzgodniono, że istniejące limity nie wymagają zmiany. Nie będą ustanawiane limity m.in. dla zielonej kawy, nasion kakao, mięsa, likierów, piwa, suszonych owoców innych niż winogrona. Głównymi produktami, których dotyczą dalsze dyskusje są  niektóre przyprawy i produkty otrzymywane z lukrecji.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij