Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Badania naukowe: Związek pomiędzy przyjmowaniem kwasu foliowego a rozwojem zdolności mowy u dzieci
W czasopiśmie amerykańskiego stowarzyszenia medycznego opublikowane zostało badanie na temat zależności pomiędzy przyjmowaniem przez kobiety w ciąży suplementów kwasu foliowego a późniejszymi możliwościami rozwoju zdolności mowy u ich dzieci w wieku do 3 lat.

Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się przyjmowanie suplementów kwasu foliowego w ilości 400 mikrogramów/dziennie do 12 tygodnia ciąży, co ma na celu obniżenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej, jak np. rozszczepu kręgosłupa. Niemniej jednak, nie badano dotychczas wpływu kwasu foliowego na rozwój dzieci po ich narodzinach. Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół europejskich i amerykańskich naukowców wskazują jednak, że korzyści z przyjmowania suplementów kwasu foliowego przed zajściem w ciążę oraz w trakcie ciąży wykraczają poza udokumentowane dotychczas zapobieganie defektom płodu.

W badaniu wzięły udział kobiety, które zostały zakwalifikowane do czterech grup, na podstawie spożycia suplementów kwasu foliowego w okresie pomiędzy 4 tygodniem przed zajściem w ciążę do 8 tygodnia ciąży:

  • grupa kobiet w ogóle nie przyjmujących żadnych suplementów
  • grupa kobiet przyjmujących suplementy diety, które w składzie nie zawierały kwasu foliowego
  • grupa kobiet przyjmujących kwas foliowy w połączeniu z innymi  składnikami mineralnymi/witaminami
  • grupa kobiet przyjmujących sam kwas foliowy.

Kobiety proszone były o ocenę rozwoju zdolności mowy u swoich 3-letnich dzieci w 6-stopniowej skali (1 – brak umiejętności tworzenia słów, 6 – układanie pełnych zdań). Dzieci, które nie potrafiły ułożyć ani jednego słowa zostały wykluczone z badania. Pozostałe dzieci zostały zakwalifikowane do badania, które finalnie objęło grupę liczącą 38,954. Spośród dzieci biorących udział w badaniu, 204 (0.5%) miało opóźnienia w rozwoju mowy uznane za poważne (dzieci nie potrafiące wypowiedzieć więcej niż jednego słowa oraz dzieci o niezrozumiałej wymowie).

Z badania wynika, że spożywanie przez matkę w okresie ciąży suplementu kwasu foliowego (zarówno samego kwasu, jak i w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi), o 45% obniżało ryzyko wystąpienia problemów rozwoju zdolności mowy u dzieci w wieku 3 lat.

Pełna treść artykułu oraz jego abstrakt są dostępne pod adresem: http://jama.ama-assn.org/content/306/14/1566.short


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij