Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrost światowej produkcji i konsumpcji oleju słonecznikowego w sezonie 2011/2012
W wyniku wyższej podaży słonecznika w skali globalnej i utrzymującego się wysokiego zapotrzebowania na olej, przerób nasion słonecznika w bieżącym sezonie 2011/2012 (październik 2011- wrzesień 2012) osiągnie wysoki poziom.

Według prognoz Oil World z grudnia 2011 roku, światowa produkcja oleju słonecznikowego może wynieść 14,2 mln t wobec 12,4 mln t w sezonie 2010/2011. Najwięcej oleju słonecznikowego wytworzą Ukraina i Rosja (łącznie blisko połowę globalnej produkcji) oraz Argentyna (10%).

 

Oczekuje się, że wzrost konsumpcji oleju słonecznikowego nastąpi zarówno w krajach należących do czołówki jego największych światowych producentów, jak również w krajach-importerach.

Niższe globalne ceny oleju słonecznikowego w relacji do cen oleju rzepakowego i sojowego skłoniły m.in. Indie i Chiny do zwiększenia importu. Również w UE wzrosło zapotrzebowanie na olej słonecznikowy. Oil World przewiduje, że w bieżącym sezonie jego konsumpcja we Wspólnocie zwiększy się o 7% w porównaniu z sezonem poprzednim i przekroczy 3,5 mln t. Nieco mniejszy w ujęciu procentowym wzrost zużycia nastąpi w Rosji (o 6% do 2,4 mln t) oraz na Ukrainie (o 5% do 0,54 mln t).

 

Analizując światowy rynek oleju słonecznikowego, warto zwrócić uwagę na Ukrainę, która jest jego największym producentem i eksporterem. Szacuje się, że w ostatnich latach ponad 80% oleju wyprodukowanego w tym kraju przeznaczano na eksport. Oil World prognozuje, że w sezonie bieżącym 2011/2012 sprzedaż zagraniczna ukraińskiego oleju słonecznikowego będzie rekordowo wysoka i wyniesie blisko 2,9 mln t przy produkcji na poziomie ok. 3,4 mln t (w sezonie poprzednim odpowiednio 2,65 mln t i 3,21 mln t). Wstępne dane handlowe za okres październik-grudzień 2011 już wskazują na eksport w wysokości 825 tys. t wobec 795 tys. t w analogicznych miesiącach 2010 roku.

 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij