Sąd o opłatach półkowych: Za dobre miejsce w sklepie trzeba zapłacićSąd postanowił: jeśli dostawca więcej zarabia, bo jego towar jest wyeksponowany, powinien płacić opłaty półkowe. Problem tych opłat stał się już tematem procesów. Szacuje się, że w 2011 r. takich spraw mogło być nawet kilkaset.Do tej pory sądy uznawały, że pobieranie opłat innych niż marża handlowa za przyjęcie towaru do sprzedaży jest nieuczciwą konkurencją, bo utrudnia dostęp do rynku. Jest więc niedozwolone. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 28 października 2011 r. zajął jednak odmienne stanowisko od dotychczas prezentowanego przez sądy.
Sprawa dotyczyła jednej z większych zagranicznych sieci spożywczych obecnych na polskim rynku i krajowego dostawcy (obie strony nie zgodziły się na ujawnienie ich nazw). Sąd uznał, że pobieranie opłat innych niż marża handlowa jest dozwolone, jeśli dostawca czerpie z tego tytułu korzyści. Miało to miejsce, gdyż dostawca zwiększył sprzedaż. Przełożyło się na rozszerzenie przez niego produkcji. Co więcej, renomę marki osiągnął m.in. dzięki staraniom pozwanego - czytamy w wyroku sądu apelacyjnego. Poza tym nie miało też miejsca utrudnianie przez sieć dostępu do rynku, bo dostawca mógł swobodnie zawierać umowy z innymi sklepami i dyktować warunki - czytamy w "DGP".
Czy wyrok oznacza przełom w tego typu sporach? Niewątpliwie jest to sygnał dla dostawców, że nie mogą być już zawsze pewni swojej wygranej. Z danych zebranych przez "DGP" wynika, że wysokość opłat półkowych może obecnie przekraczać 30 proc. kontraktu z siecią.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
pełna lista aktualności
|