Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Żywność funkcjonalna - czyli co? Konsekwencje braku definicji tej kategorii
Jak pokazują prognozy agencji badawczych rynek żywności funkcjonalnej na świecie wyniesie ok. 170 mld euro. Jest to jednak trudne do precyzyjnego obliczenia, ponieważ pojęcie "żywność funkcjonalna" niej pojęciem tzw. legalnym, tzn. nie jest zdefiniowane w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawnym, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.

Do żywności funkcjonalnej stosuje się przede wszystkim ogólne przepisy prawa żywnościowego.

 

Pojęcie, którym obecnie posługują się wszyscy w klasyfikowaniu żywności jako funkcjonalnej, zostało wypracowane w 1999 r. w wyniku programu badawczego Functional Food Science in Europe (FUFOSE) realizowanego przez Komisję Europejską.

 

Zgodnie z tym "żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy, który to wpływ polega na poprawie: stanu zdrowia, samopoczucia i/lub zmniejszaniu ryzyka chorób. Żywność ta musi przypominać postacią żywność konwencjonalną i wykazywać korzystne oddziaływanie w ilościach, które oczekuje się, że będą normalnie spożywane z dietą - przy czym nie są to tabletki ani kapsułki ".

 

Brak jednoznacznej definicji żywności funkcjonalnej w rozumieniu prawnym powoduje, że wyszczególnienie poszczególnych jej kategorii budzi pewne wątpliwości wśród praktyków na co dzień zajmujących się bezpieczeństwem żywności.

Chodzi tu np. o produkty dla niemowląt i małych dzieci, które od stycznia 2012 r. zostały wykreślone z listy leków refundowanych.

 

I tak - zdaniem dra Jacka Postulskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, produkty dla niemowląt i małych dzieci nie do końca odpowiadają definicji żywności funkcjonalnej, ponieważ ich rolą jest funkcja wyłącznie żywieniowa.

 

- Brak jest tutaj wpływu prozdrowotnego na inne funkcje organizmu. Podobne wątpliwości budzić mogą produkty dla osób ze schorzeniami metabolicznymi, gdyż żywienie osób z nietolerancją glutenu lub laktozy polega na dostarczaniu tej grupie populacji właściwej i możliwie urozmaiconej diety, nie z możliwości dodatkowego zdrowotnego wpływu na organizm. Produkty dla sportowców mieszczą się w tej kategorii pod warunkiem, że występują w formie tradycyjnej, czyli np. napoju, nie zaś specjalnych koncentratów żywieniowych w formie proszków, tabletek, granulatów, które nie mają nic wspólnego z konwencjonalną żywnością - komentuje dr Jacek Postupolski.

 

Skoro żywność funkcjonalna musi przypominać postacią żywność konwencjonalną i jako taka jest spożywana, stosuje się do niej przede wszystkim ogólne przepisy prawa żywnościowego. Funkcjonalność żywności powinna być jednak udokumentowana i poparta wynikami badań naukowych oraz zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

 

- Brak jednoznacznej definicji żywności funkcjonalnej implikuje konsekwencje dla wizerunku tej kategorii. Staje się on niespójny, może budzić błędne skojarzenia i obniżać wiarygodność całej kategorii produktów. Może to mieć duże konsekwencje dla rozwoju całego segmentu rynku - komentuje Małgorzata Siewierska, Pharmaceutical, Biotechnology and Medical Market Consulting, On Board PR.

 

Przypomnijmy, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gemius na zlecenie On Board PR, pojęcie żywności funkcjonalnej nie jest szeroko znane przez Polaków - tylko co dziesiąty zetknął się z tą definicją, a 69 proc. nigdy o czymś takim nie słyszało. Jednak połowa Polaków intuicyjnie dobrze rozpoznaje znaczenie tego terminu i kojarzy go z produktami wzbogaconymi o dodatkowe substancje korzystne dla organizmu.

 

Źródło: portalspożywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij