Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Przemysłowe zużycie zbóż w sezonie 2011/2012
Z danych Międzynarodowej Rady Zbożowej wynika, iż globalne wykorzystanie zbóż na cele przemysłowe w trwającym sezonie 2011/2012 wzrośnie w skali roku o niewiele ponad 5 mln t do 303 mln ton.

Warto dodać, iż całkowite światowe zapotrzebowanie na zboża szacowane jest przez ekspertów Rady w bieżącym sezonie na 1 826 mln t, co oznacza, iż przemysł byłby odpowiedzialny za blisko 17%  globalnego popytu.

Bardziej szczegółowa analiza prognoz wykorzystania zbóż na cele przemysłowe wskazuje, iż tradycyjnie znakomita większość, bo aż 162 mln t, zostanie wykorzystana do produkcji etanolu, z czego 147 mln t do produkcji biopaliw. Drugą pozycję zajmuje przemysł skrobiarski, który w sezonie 2011/2012 przerobi przeszło 104 mln t ziarna, czyli o ponad 4 mln t więcej, aniżeli w sezonie 2010/2011. Wzrost popytu w tej gałęzi przemysłu odpowiada za prognozowane całkowite zwiększenie się zapotrzebowania na surowiec zbożowy na cele przemysłowe.

W porównaniu z produkcją etanolu i skrobi, podobnie jak w przeszłości, znacznie mniejsze zapotrzebowanie spodziewane jest ze strony przemysłu piwowarskiego. W skali globalnej prognozowane jest ono na 35,4 mln ton. Rada ocenia, że na pozostałe cele przemysłowe wykorzystane będzie ok. 1 mln ton zbóż.

W temacie przemysłowego wykorzystania zbóż warto również przyjrzeć się bliżej wykorzystaniu surowców zbożowych do produkcji bioplaiw. Jak wspomniano, w sezonie 2011/2012 oczekuje się, że na ten cel zostanie przeznaczone 147 mln t ziarna, czyli podobna ilość co w sezonie ubiegłym, jednak o ponad 36 mln t więcej niż jeszcze trzy lata temu. Produkcja bioplaiw jest uwarunkowana przede wszystkim regulacjami oraz ogólną kondycją gospodarki. Obserwowane wyhamowanie produkcji etanolu wynika głównie z sytuacji w USA, gdzie dalsze możliwości zwiększania wykorzystania etanolu do celów energetycznych pozostają ograniczone podobnie jak możliwości eksportu. Jednakże, eksperci Rady szacują, że nadal USA pozostanie największym na świecie producentem etanolu pochodzenia zbożowego. W ocenie Rady do produkcji etanolu, który będzie wykorzystany jako paliwo, wykorzystane zostanie 128,8 mln t zbóż (niemalże wyłącznie kukurydzy). Dla porównania w UE-27 na ten cel będzie przeznaczone jedynie 8,6 mln t ziarna (w przewadze pszenicy 4,6 mln t), w Kanadzie 2,7 mln t, a w Chinach 5,4 mln ton. W pozostałych regionach świata jedynie 1,6 mln ton zbóż.

Etanol pozyskiwany jest nie tylko ze zbóż, lecz również innych surowców pochodzenia roślinnego, m.in. trzciny cukrowej.  Biorąc jednak pod uwagę wyłącznie produkcję etanolu pochodzenia zbożowego, można powiedzieć, iż na świecie jest on produkowany głównie z kukurydzy. Według prognoz Rady, w sezonie 2011/2012 do produkcji etanolu z przeznaczeniem na paliwo, zostanie wykorzystanych 137,4 mln t kukurydzy i jedynie 6,5 mln t pszenicy, 2,3 mln t sorgo i niespełna 1 mln t innych zbóż. (Prognozy Rady Zbożowej z dnia 24 listopada 2011 roku.)

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij