Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny owoców i warzyw na rynkach hurtowych
Listopad był miesiącem pewnej stabilizacji, jeśli chodzi o ceny jabłek na rynkach hurtowych. Ceny większości rodzajów tych owoców utrzymywały się na wyrównanym poziomie. Dopiero pod koniec miesiąca można było zauważyć niewielkie wzrosty.

Niemniej, jabłka w dalszym ciągu pozostają stosunkowo tanie. Na rynku hurtowym w Broniszach, według cen opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, kilogram jabłek odmiany Szampion w dniu 1 grudnia br. kosztował 1,00-1,55 PLN, podczas gdy na początku grudnia 2010 roku jego cena wynosiła 1,66-2,50 PLN/kg. Dalsze tygodnie powinny przynieść jednak kolejne wzrosty. Spowodowane to będzie czynnikami sezonowymi, na wzrost cen powinno wpłynąć również ożywienie w handlu z Rosją.

Tańsze niż przed rokiem są również owoce cytrusowe. Jest to konsekwencją stosunkowo dużej podaży, która ciągle się zwiększa. W efekcie, jak co roku można zauważyć spadki cen tych owoców. Od początku do końca listopada ceny pomarańczy, cytryn, czy też mandarynek zmniejszyły się na niektórych rynkach nawet o ponad 1 PLN/kg.

W przypadku warzyw od początku listopada można było zauważyć spadki cen, głównie warzyw korzeniowych. Tania jest cebula, która na rynku w Broniszach w dniu 1 grudnia kosztowała 0,30-0,45 PLN/kg (wobec 1,25-1,50 PLN/kg w 2010 roku) oraz kapusta, która oferowana jest w cenie 0,20-0,35 PLN/kg (rok temu ceny kształtowały się na poziomie ponad 1,00 PLN/kg). Oczekuje się, że w kolejnych tygodniach tendencja prawdopodobnie odwróci się, i warzywa te zaczną drożeć. Wpływ na to może mieć również zwiększony popyt przed świętami.

Pod koniec listopada zaobserwować było można również spadki cen ogórków szklarniowych, oraz na niektórych rynkach również pomidorów. Jest to spowodowane zwiększającą się ofertą ogórków i pomidorów importowanych. Ogórki długie pochodzące z importu oferowane są obecnie w cenach niższych od ogórków krajowych. Ceny pomidorów importowanych kształtują się natomiast na poziomie zbliżonym do pomidorów polskich.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij