Parlament Europejski - głosowanie w sprawie Zielonej Księgi "Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym".1 lutego br. w trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie zdecydowaną większością głosów (620 głosów za, 24 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu) przyjęli raport poseł Ries stanowiący podsumowanie przeprowadzonych przez Komisję Europejską konsultacji w sprawie Zielonej Księgi.Z raportu przygotowanego przez poseł Ries jednoznacznie wynika, iż Parlament z zadowoleniem przyjmuje zaangażowanie Komisji na rzecz promocji zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Posłowie z zadowoleniem przyjmują również działania europejskiego przemysłu żywnościowego w tej kwestii i zachęcają państwa członkowskie do współpracy i tworzenia porozumień pomiędzy wszelkimi stronami zainteresowanymi, również przemysłem, co umożliwi lepsze zrozumienie potrzeb konsumentów. Ponadto posłowie uważają, że zasadnicze znaczenie w zapobieganiu nadwadze i otyłości ma edukacja w zakresie odżywiania i zdrowia, rozpoczynająca się od najmłodszych lat. Środowisko szkolne powinno sprzyjać promowaniu regularnego uprawiania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Posłowie apelują, aby przeciwdziałać poświęcaniu coraz mniejszej ilości czasu na wychowanie fizyczne w szkołach w UE. Sprawozdanie wzywa państwa członkowskie, aby zapewniły szkolnym stołówkom wystarczające środki umożliwiające serwowanie świeżych posiłków oraz do zachęcania dzieci do korzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń żywieniowych. Powinno się zachęcać państwa członkowskie do zapewniania dzieciom wystarczającej ilości obiektów do uprawiania sportu i wysiłku fizycznego w szkołach.
Zdaniem posłów, media, takie jak telewizja, radio i internet, mogą stanowić użyteczne narzędzie pedagogiczne w uczeniu zdrowego żywienia. Za ich pomocą powinno się udzielać konsumentom praktycznych rad, które pozwoliłyby im znaleźć równowagę pomiędzy codziennym spożyciem kalorii i wydatkowaniem energii.
Raport uwzględnia zatem główne postulaty przemysłu żywnościowego zgłoszane m.in. na forum europejskim przez Konfederację Przemysłu Żywności i Napojów UE. PFPŻ rónież brała aktywny udział w konsultacjach Zielonej Księgi. >>> Stanowisko PFPŻ dotyczące głosowania w Komitecie ENVI Parlamentu Europejskiego nad projektem raportu Frederique Ries w sprawie Zielonej Księgi
Na podstawie niniejszego raportu Komisja Europejska przygotuje "Białą KSięgE" , która zawierać będzie konkretne środki, które będą podjęte w celu zmniejszenia liczby osób z nadwagą i otyłych. Zgodnie z oczekiwaniami Parlamentu nastąpi to najpóźniej do roku 2015.
pełna lista aktualności
|