Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Droga polska pszenica konsumpcyjna
Z danych zebranych przez Sparksa wynika, iż ceny zbóż z ubiegłorocznych zbiorów w minionym tygodniu pozostały na stabilnym poziomie. Średnie ceny płacone za pszenicę paszową kształtowały się w analizowanym okresie w przedziale 900-930 PLN/t, a jakości konsumpcyjnej 920-950 PLN/t. Wg ekspertów Sparksa ceny kukurydzy oscylowały natomiast w granicach 920-970 PLN/t, a jęczmienia paszowego na poziomie 700-720 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Analizując starsze dane, dotyczące kształtowanie się cen zbóż w Polsce i innych państwach UE (publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wynika, iż od połowy kwietnia średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce wyrażona w euro, jest wyższa od przeciętnej ceny tego zboża we Wspólnocie. Jest to szczególnie widoczne od początku czerwca. W okresie 27 czerwca br. - 17 lipca br. pszenica konsumpcyjna w kraju była o blisko 17% droższa, aniżeli średnia cena w UE (porównanie cen w euro wg danych MRiRW).

 

 

Więcej zboża

 

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej podnieśli szacunki tegorocznych zbiorów zbóż na świecie z 1808 do 1817 mln ton. Zrewidowali również prognozy globalnego zapotrzebowania na ten surowiec z 1821 na 1829 mln ton. Jednakże, przeszacowania te nie wpłynęły znacząco na oczekiwany poziom światowych zapasów na koniec czerwca 2012 roku. Nadal przewiduje się, iż będą one o ok. 12 mln t niższe niż w analogicznym okresie bieżącego roku.

 

Na kształtowanie się cen ma wpływ nie tylko ogólny bilans popytu i podaży, lecz również struktura relacji handlowych. W ubiegłym sezonie 2010/2011 została ona silnie zaburzona w związku z sytuacją w regionie Basenu Morza Czarnego. Również na początku bieżącego sezonu 2011/2012, uczestnicy rynkowi z dużą uwagą śledzą informacje dot. prognoz zbiorów w Rosji i Ukrainie, jak również deklaracje rządów tych państw odnośnie polityki handlowej. Dlatego też w lipcu na nastroje na rynku silnie wpłynął znacznie szybszy od oczekiwanego powrót rosyjskich dostawców na rynek globalny. Było to możliwe m.in. dzięki polityce niskich cen (patrz AgroTydzień nr 200). Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji rynkowej w lipcu Międzynarodowa Rada Zbożowa z miesiąca na miesiąc podniosła prognozy eksportu zbóż z Rosji w sezonie 2011/2012 z 11,6 mln t do 15,1 mln t, w porównaniu z 4,3 mln t wyeksportowanymi w sezonie poprzednim i 23,1 mln t w sezonie 2008/2009. Warto dodać, iż wraz z podwyższeniem oczekiwanego poziomu eksportu Rada podniosła także o 2 mln t szacunki tegorocznych zbiorów w tym kraju do 86,4 mln t oraz zapasy z 11,4 do 12,2 mln ton. Jednakże, nadal prognozy wielkości produkcji zbóż prezentowane w ostatnim tygodniu przez przedstawicieli rządu rosyjskiego (powyżej 90 mln t), są znacznie wyższe od oczekiwań ekspertów Rady.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij