Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Żywienie a postępy w nauce dzieci i młodzieży
17 stycznia 2007 r. na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW odbył się wykład nt. "Żywienie a postępy w nauce dzieci i młodzieży". Wykład prezentowany był w ramach tzw. wszechnicy żywieniowej.

Wszechnica żywieniowa to inicjatywa Wydziału NoŻCziK realizowana w postaci comiesięcznych prelekcji, które odbywają się regularnie od 1994 r. Jest to jedna z form działalności Wydziału w zakresie popularyzacji wiedzy o prawidłowym żywieniu człowieka, realizowana zarówno przez pracowników naukowych wydziału, jak i przez osoby zapraszane z innych placówek.

Wykład „Żywienie a postępy w nauce dzieci i młodzieży” poprowadziły dr Agata Wawrzyniak i dr Jadwiga Hamułka.
W pierwszej części wykładu omówione zostały składniki odżywcze najważniejsze dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Najistotniejsze czynniki żywieniowe, wynikające ze składu mózgu to kwasy tłuszczowe i cholesterol, białko, glukoza, witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy) oraz składniki mineralne – żelazo, cynk i jod. Ponadto omówione zostały czynniki wpływające na przyswajalność każdego z wyżej wymienionych oraz dane dotyczące spożycia i pokrycia normy wśród młodzieży.
Dr Wawrzyniak zwróciła również uwagę na konsekwencje niedoboru któregoś ze składników odżywczych oraz na szkodliwy wpływ alkoholu i tytoniu na rozwój mózgu.
W dalszej części wykładu dr Jadwiga Hamułka omówiła wyniki badań, jakie były przeprowadzane na dzieciach i młodzieży z regionów świata zagrożonych niedożywieniem - badania takie miały miejsce w Peru, Gwatemali i Indonezji. Otrzymane wyniki świadczą jednoznacznie o tym, że niedożywienie wpływało na pogorszenie sprawności intelektualnej dzieci i ich możliwości uczenia się. Ponadto dzieci te miały niższą frekwencję w szkole, częściej popełniały błędy.
Podobne badania były przeprowadzane również w Polsce – na młodzieży z okolic Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Na zakończenie wykładu dr Hamułka podkreśliła, jak bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest spożywanie śniadań oraz posiłków w trakcie pobytu w szkole.

Więcej informacji na temat działalności wszechnicy na stronie: http://www.sggw.waw.pl/jednostki/wydzialy/zcz/wszechnica.htm oraz http://www.wszechnica_zywieniowa.sggw.pl/


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij