Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zasady wymiany handlowej warzywami Polska - Rosja
Począwszy od dnia 20 lipca br. Federacja Rosyjska przywróciła możliwość importu z Polski warzyw świeżych wyprodukowanych w Polsce.

W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Roślin przedstawił zasady na jakich dostawy warzyw z Polski do Federacji Rosyjskiej będą mogły być realizowane. Od momentu wznowienia eksportu warzyw do Federacji Rosyjskiej, oprócz dotychczas wymaganych dokumentów, przesyłki muszą być zaopatrzone w dodatkowe dokumenty tzw. „świadectwa tymczasowe”, a podstawę do wystawiania tych dokumentów będą stanowiły wyniki badań. Tymczasowe świadectwa na eksport świeżych warzyw na rynek Federacji Rosyjskiej będą wystawiane przez organy wojewódzkiej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na wniosek eksportera, dla gatunków, których uprawa w miejscu produkcji, została zbadana na obecność Shiga toksycznych bakterii E. coli. Wysyłka z towarzyszeniem świadectwa tymczasowego będzie realizowana do czasu wykrycia w Polsce Shiga toksycznych bakterii E. coli w warzywach.

Tymczasowe świadectwa poza miejscem produkcji będą wystawiane wyłącznie wtedy, gdy wnioskodawca dostarczy wraz z wnioskiem dowód zakupu warzyw w danym miejscu produkcji oraz, gdy inspektor wystawiający dokument uzyska stosowne potwierdzenie, w oparciu o dane przechowywane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, że uprawa gatunku, którego dotyczy wniosek, była w miejscu produkcji poddana badaniu na obecność Shiga toksycznych bakterii E. coli w ramach opisanego monitoringu.

Próbka do badania pobierana jest z partii, którą definiuje się w tym przypadku jako uprawę tego samego typu (polowa, pod folią, szklarniowa, itp.), jednego gatunku w danym cyklu produkcyjnym, w jednym miejscu produkcji. Monitoring obejmuje wszystkie miejsca uprawy warzyw w Polsce, z ktorych planowany jest eksport do Federacji Rosyjskiej.

 

Pozostałe szczegóły na stronie internetowej www.piorin.gov.pl

 

Źrodło FAMMU/FAPA na podstawie Główny Inspektorat Ochrony Roślin


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij