Zanieczyszczenia żywności - nowe wymagania wspólnotoweW grudniu 2006 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (zastępujące dotychczasowe Rozporządzenie UE nr 466/2001 wraz z jego 18 zmianami). Zacznie ono praktycznie obowiązywać od 1 marca br., z pewnymi wyjątkami podanymi poniżej:Najwyższe dopuszczalne poziomy deoksyniwalenolu i zearaleonu w nieprzetworzonej kukurydzy, kukurydzy przeznaczonej do bezpośredniego spożycia przez ludzi, mące kukurydzianej, płatkach kukurydzianych, zarodkach kukurydzianych, rafinowanym oleju kukurydzianym, przekąskach kukurydzianych i zbożach śniadaniowych opartych na kukurydzy, przetworzonej żywności dla niemowląt i małych dzieci bazującej na kukurydzy – mają zastosowanie od 1 lipca 2007 r.
Najwyższe dopuszczalne poziomy fumonizyn B1 i B2 dla żywności opartej na kukurydzy (w tym żywności dla niemowląt i małych dzieci) zaczną obowiązywać od 1 października 2007 r.
Ponadto rozporządzenie określa najwyższe dopuszczalne poziomy dioksyn i dioksynopodobnych polichlorowanych bifenyli, które mają zastosowanie do żywności wprowadzonej na rynek po 4 listopada ubiegłego roku (dotyczy to produktów mięsnych, ryb, mleka i produktów mlecznych, masła, jaj kurzych i wyrobów, tłuszczy zwierzęcych i roślinnych włączając oleje).
Rozporządzenie reguluje również dopuszczalne poziomy następujących zanieczyszczeń: azotanów, aflatoksyn (w tym w owocach suszonych), ochratoksyny A, patuliny, toksyn T-2 i HT-2, metali ciężkich (Pb, Cd, Hg, Sn), 3-MCPD, benzo(a)piranu.
pełna lista aktualności
|