Prace Rady Unii Europejskiej nad projektem rozporządzenia PE i Rady w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w i na środkach spożywczychNa początku listopada 2006 r. odbyło się posiedzenie grupy roboczej ds. środków spożywczych w ramach Rady Unii Europejskiej. Celem spotkania było rozpoczęcie dyskusji nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie aromatów. Było to pierwsze spotkanie grupy i stanowiło okazję dla delegacje poszczególnych krajów członkowskich do zadawania pytań Komisji Europejskiej dotyczących ww. projektu, jak również do zgłaszania uwag i komentarzy do treści ww. dokumentu.Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady został opublikowany z końcem lipca 2006 r. z numerem COM (2006) 427. W opracowanym projekcie część zapisów wynika z przeniesienia zapisów obecnie obowiązujących aktów prawnych UE dotyczących aromatów – Dyrektywy Rady 88/388/EEC, Dyrektywy Rady 88/389/EEC, Dyrektywy Komisji 91/71/EEC, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady EC 2232/96. Ponadto projekt Rozporządzenia zawiera m.in.: - nowe definicje takie jak: prekursor środka aromatyzującego, inny środek aromatyzujący, składnik żywności o właściwościach aromatyzujących, materiał źródłowy; - wymagania, których przestrzeganie jest konieczne w celu bezpiecznego stosowania aromatów w żywności (m.in. wykaz tradycyjnych procesów przygotowania żywności w wyniku których otrzymuje się naturalne substancje aromatyczne i naturalne preparaty aromatyczne, lista substancji, których nie można dodawać do środków spożywczych, lista najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych substancji naturalnie występujących w aromatach i składnikach żywności o właściwościach aromatyzujących, wykaz materiałów źródłowych, których użycie do wytwarzania aromatów podlega ograniczeniom). Rozporządzenie określa ponadto, które aromaty podlegają konieczności poddawania procedurze ich oceny i zatwierdzania; - warunki znakowania aromatów nie przeznaczonych do sprzedaży konsumentowi końcowemu (sprzedawanych producentom żywności) oraz aromatów przeznaczonych do sprzedaży ostatecznemu konsumentowi.
Przedstawiony projekt Rozporządzenia likwiduje podział substancji aromatycznych na substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi i substancje syntetyczne.
Docelowo Rozporządzenie będzie zawierało listę substancji aromatycznych i surowców do produkcji aromatów, dopuszczonych do stosowania w i na środkach spożywczych.
Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie aromatów zawiera bardziej przejrzyste niż obowiązujące dotychczas wymagania dotyczące stosowania aromatów w produkcji żywności.
Rozporządzenie to wchodzi w skład pakietu przepisów dotyczących dodatków do żywności, którego wejście w życie spowoduje konieczność znowelizowania Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia oraz krajowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie aromatów.
PFPŻ bierze aktywny udział we wszelkich konsultacjach dotyczących projektu tego rozporządzenia.
pełna lista aktualności
|