Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Strategie Grains oczekuje zbiorów w Polsce na poziomie 27,5 mln t
Według majowych prognoz Strategie Grains (SG) całkowite zbiory zbóż w Polsce miałyby wynieść w 2011 r. 27,5 mln ton. Należy dodać, iż wg autorów SG w 2010 r. w kraju zebrano 26,8 mln t, a nie 27,3 mln t jak szacuje GUS

W najnowszym raporcie SG prognozuje się, iż w kraju w br. zostanie zebrane niespełna 9,5 mln t pszenicy, przy plonach na poziomie 3,92 t/ha, wobec szacowanych 3,77 t/ha w 2010 roku. Zbiory jęczmienia spodziewane są natomiast na poziomie 3,56 mln t, a żyta 1,4 mln ton.

 

Korekta w dół prognoz zbiorów w UE

 

Autorzy raportu SG w maju obniżyli swoje szacunki całkowitych zbiorów zbóż w UE w sezonie 2011/2012 o ponda 5 mln t do niespełna 249 mln t, wobec produkcji szacowanej na 274 mln t w sezonie bieżącym 2010/2011. W szczególności skorygowane w dół zostały oczekiwania w zakresie zbiorów pszenicy, aż o blisko 4 mln t do 131,5 mln ton. Jednakże nadal jest to więcej niż przed rokiem (126,4 mln t). Przyczyną tej korekty był niski poziom opadów w regionach położonych w zachodniej części Europy. Eksperci SG oceniają, że warunki w Centralnej i Wschodniej Europie pozostają korzystne dla wegetacji zbóż, przy czym w swojej najnowszej prognozie uwzględniono straty w przezimowaniu zbóż w Polsce i na Litwie.

 

Niemniej jednak, wyższe zbiory nie muszą oznaczać niskich cen. W nowy sezon 2011/2012 w dniu 1 lipca br. świat wejdzie zapasami niższymi o 61 mln t w skali roku, co mimo oczekiwanego wzrostu globalne produkcji do rekordowego poziomu 1 808 mln t będzie oznaczało wzrost światowej podaży o zaledwie 17 mln ton. Ponadto, z szacunków Rady wynika, iż pogorszy się relacja zapasów do konsumpcji, która w przypadku pszenicy ukształtuje się na poziomie bliskim 28% (zapasy w 28% pokrywają globalne zapotrzebowanie). Analiza danych historycznych wskazuje, iż przy poziomie tego wskaźnika poniżej 20% obserwowano wysoki poziom cen pszenicy. Na rynku kukurydzy przyjmuje się jako poziom graniczy wysokość wskaźnika zapasów do konsumpcji na poziomie 12-15%. Z ostatnich prognoz opublikowanych przez Radę wynika, iż wskaźnik ten może być zbliżony do tego poziomu i zapasy w niespełna 13% pokrywać będą światowe zapotrzebowanie.

 

W związku z powyższym oczekuje się, że niezależnie od wielkości zbiorów zbóż w UE, globalny bilans w przypadku kukurydzy będzie sprzyjał utrzymaniu wysokich cen tego zboża, co będzie się również przekładać na sytuację na rynku pszenicy i innych zbóż.

 

Jednocześnie nadal bardzo ważna pozostaje sytuacja w krajach najsilniej oddziaływujących na kształtowanie się cen, czyli największych eksporterów i importerów zbóż. Uczestnicy rynku w szczególności śledzą informacje napływające z Rosji i Ukrainy, czyli z państw, które w bieżącym sezonie wycofując się z handlu dały impuls do gwałtownych wzrostów cen. Oczekujemy również, iż na kształtowanie się cen transakcyjnych duży wpływ będą mieć nastroje na rynkach terminowych. Podobnie jak w latach ubiegłych inwestorzy będą reagować na wszelkie doniesienia płynące nie tylko z rynku zbóż, lecz również jego otoczenia (m.in. regulacje, wsk. makroekonomiczne, notowania innych surowców).

 

BGZ_na_Zoltym

   (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij