Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wszystko drożeje, a jaja nie
W bieżącym roku przed Wielkanocą nie zaobserwowano normalnych w tym okresie podwyżek cen jaj. Według danych MRiRW w drugim tygodniu kwietnia (11-17.04) zakłady pakujące sprzedawały jaja klasy L przeciętnie po 0,28 PLN/szt., czyli minimalnie taniej niż w drugiej połowie lutego br. i aż o 23 proc. taniej niż dokładnie rok wcześniej. W tym samym czasie w ubiegłym roku porównywalne jajo kosztowało 0,36 PLN, a przed dwoma laty 0,32 PLN.

Zazwyczaj przed Wielkanocą jaja drożeją. To naturalna konsekwencja tego, że znacznie zwiększa się popyt, a produkcja nie jest na tyle elastyczna, aby w pełni go zrównoważyć. W ubiegłych dwóch latach w okresie dwóch miesięcy przed Wielkanocą jaja drożały przeciętnie o 0,02 - 0,06 PLN za sztukę. W tym roku jaja klasy L nawet minimalnie potaniały.

 

Obecnie sytuacja producentów jaj jest bardzo trudna – ceny zbytu są niewysokie, a ceny pasz zbliżają się do rekordowych poziomów. Według danych MRiRW ceny pełnoporcjowej mieszanki paszowej dla kur niosek pomiędzy kwietniem ubiegłego roku, a lutym br. urosły o 24 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że pasze treściwe stanowią nawet 75 proc. całkowitych kosztów produkcji jaj, to okaże się, że obecnie wyprodukowanie jaja wyłącznie na skutek wzrostów cen pasz, jest o około 18 proc. droższe. Jednak cena jaj w stosunku do sytuacji sprzed roku znacznie się obniżyła.

 

Tak dramatyczna sytuacja na rynku jaj wynika z dużego poziomu ich produkcji i to nie tylko w skali kraju, ale całej UE. Tak ja wspomniano, rok temu jaja były znacznie droższe niż dziś. Wysokie ceny na tym rynku utrzymywały się od początku 2009 r., kiedy w Niemczech zaczął obowiązywać zakaz stosowania nieulepszonych klatek i w rezultacie obniżyła się produkcja. Ceny rosły aż do wiosny 2010 r. - w połowie marca 2010 r. jaja były rekordowo drogie. Pasze z kolei były wówczas stosunkowo tanie. W rezultacie produkcja jaj była bardzo opłacalna. To zachęciło producentów w wielu krajach do zwiększenia wstawień i wzrostu produkcji. W rezultacie już w połowie 2010 r. ceny na unijnym rynku załamały się. Przeciętna unijna cena jaj klas L i M spadła pomiędzy marcem a lipcem ub.r. o 28 proc. Od tego czasu ceny wzrosły, ale wciąż są odległe od wysokich poziomów notowanych w 2009 i na początku 2010 roku.

 

Trudno o rzetelną prognozę dla tego rynku. Po pierwsze ważnym elementem wprowadzającym dużą niepewność są ceny pasz. Po drugie, zbliżający się termin zakazu stosowania nieulepszonych klatek. Trudno powiedzieć czy uda się uzyskać jakiekolwiek terminy przejściowe oraz ile gospodarstw zdąży się przystosować do zwiększonych wymogów. A jeśli uzyskamy terminy przejściowe, to jak wpłynie to na wizerunek naszych producentów za granicą i na poziom eksportu. To samo dotyczy zresztą wielu innych krajów UE. Generalnie można jednak oczekiwać, że produkcja jaj, przynajmniej w pierwszym okresie, obniży się, co spowoduje wzrost ich cen. Zwiększa się również prawdopodobieństwo spadku cen pasz w drugiej połowie roku. Podsumowując, mimo dużej niepewności, coraz więcej wskazuje na to, że opłacalność tego kierunku produkcji w drugiej połowie roku zacznie się poprawiać.

 

BGZ_na_Zoltym

  (Źródłao: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij