Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prognozowany duży wzrost wolumenu eksportu pszenicy z Ukrainy
Według ekspertów Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) wielkość produkcji pszenicy na Ukrainie w kolejnym sezonie 2011/2012 może osiągnąć poziom 19,6 mln t, co oznacza wzrost o 16% w stosunki do poziomu 16,8 mln t w kończącym się sezonie 2010/2011.

Jeszcze wyższe prognozy opublikowali autorzy raportu Strategie Grains (SG) według których w nadchodzącym sezonie zostanie zebrane na Ukrainie 20,1 mln t pszenicy, podczas gdy w sezonie bieżącym 2010/2011 szacują produkcję na 17,2 mln t. Oznacza to wzrost o 17% w skali roku.

 

Szacunki zbiorów w nowym sezonie przekładają się także na oczekiwany wzrost potencjału eksportowego tego kraju. Spodziewane zwiększenie się eksportu jest również wynikiem wzrostu zapasów zbóż na Ukrainie, który był możliwy mimo gorszych zbiorów, dzięki wprowadzeniu po zbiorach w 2010 r. kontyngentów eksportowych na większość zbóż. Kontyngent na pszenicę obowiązujący do końca czerwca br. został wyczerpany w pierwszym kwartale tego roku. Według informacji opublikowanych przez SG, zapasy pszenicy w tym kraju na początku lipca 2011 r. wyniosą 4,6 mln t, wobec 2,2 mln t w analogicznym okresie przed rokiem. Mniej optymistyczne są prognozy ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej, których zdaniem zapasy ukraińskiej pszenicy osiągną na początku nowego sezonu 3,4 mln ton.

 

Ostatecznie USDA szacuje, iż eksport pszenicy z tego kraju w sezonie 2011/2012 osiągnie poziom 9 mln t, wobec 2,5 mln t w sezonie bieżącym. Podobnie jak przypadku zborów, wyższe szacunki wolumenu wywozu prezentuje kwietniowy raport SG, z których wynika, iż wywóz pszenicy w nowym sezonie będzie ponad trzy razy wyższy, aniżeli w bieżącym, szacowanym na 3,2 mln t i wyniesie 9,9 mln ton.

Niezależnie od źródła oczekuje się znaczącego wzrostu potencjału eksportowego Ukrainy, nie tylko w przypadku pszenicy, lecz również innych zbóż. Realizacja powyższych prognoz działałaby w kierunku spadku cen. Niemniej jednak sytuacja na Ukrainie nie determinuje tendencji na rynku światowym. Nadal duże znaczenie będzie mieć m.in. decyzja Rosji odnośnie polityki handlowej w przyszłym sezonie, nastroje na rynkach terminowych, globalny bilans popytu i podaży, czy kurs euro i dolara.

 

BGZ_na_Zoltym

 

  (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij