Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pszenica drożeje, bo są obawy o zbiory w krajach UE
W bieżącym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie Matif powróciły do zwyżek. Główną przyczyną były nasilające się niepokoje o kondycję zasiewów pszenicy w trzech krajach Unii: Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii - informuje FAMMU/FAPA.

Niepokój o tegoroczne plony w tych krajach, zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów, związane są z długotrwałym brakiem opadów.

- Obecną sytuację ocenia się jako „stres wodny", niemniej jednak jeśli w okresie najbliższych 10 dni nie wystąpią opady deszczu, to może to oznaczać realne straty w tegorocznych plonach. Do zwyżek przyczyniają się również wyjątkowo niskie zapasy pszenicy w Unii - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Bieżący tydzień przyniósł również zwyżki notowań pszenicy w kontraktach na chicagowskiej giełdzie, głównie ze względu na utrzymujące się obawy o kondycję upraw pszenicy w niektórych rejonach USA w związku z przedłużającym się okresem niedostatecznej wilgotności.

W tym tygodniu taniała natomiast kukurydza na CBoT.

- Mogło to wynikać z następujących przyczyn: poprawy warunków pogodowych, oddalającej niepokoje o opóźnienie zasiewów, mniejszego zainteresowania kukurydzą ze strony przemysłu paszowego (preferującego tańszą pszenicę paszową, importowaną np. z sąsiedniej Kanady) oraz spowolnienia tempa przerobu kukurydzy na bioetanol obserwowanego w ostatnich tygodniach - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij