Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Podsumowanie konferencji Ministrów Zdrowia - Istambuł, 15-17 listopada 2006 r.
W dniach 15 – 17 listopada br. regionalne biuro WHO na Europę, przy współpracy z Komisją Europejską, zorganizowało w Istambule konferencję Ministrów Zdrowia.

W pierwszym dniu konferencji, w obecności Europejskiego Komisarza ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, nastąpiło uroczyste podpisanie „Europejskiej Karty Walki z Otyłością” („European Charter on counteracting obesity”), którego w imieniu wszystkich państw regionu europejskiego dokonali dr Marc Danzon – dyrektor europejskiego biura WHO oraz prof. Recept Akdag – minister zdrowia Republiki Turcji.


Cele postawione przed państwami regionu europejskiego w dokumencie „Europejska Karta Walki z Otyłością” dotyczą zahamowania postępującej fali problemu nadwagi i otyłości oraz odwrócenia tego niekorzystnego trendu. Karta ustanawia ogólny zarys działań, podkreśla rolę poszczególnych stron zainteresowanych w podejmowanych przedsięwzięciach, wyznacza kierunki dalszego rozwoju polityk. Niektórzy uczestnicy spotkania wyrażali pogląd, że Kartę należy traktować jako zestaw zaleceń, które powinny być wdrażane na poziomie narodowych autorytetów, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych regionów i krajów. Ostateczna wersja dokumentu w wersji angielskiej do pobrania tutaj.

W trakcie opracowywania finalnej wersji Karty wprowadzane były do niej pewne drobne poprawki, zgłaszane w trakcie procesu konsultacji, w których brały udział zarówno różne sektory rządowe, jak i organizacje międzynarodowe, organizacje konsumenckie i sektor prywatny. Jednakże postulowane przez przemysł żywnościowy poprawki dotyczące zniesienia zapisów odnoszących się do opracowania międzynarodowego kodeksu marketingu i reklamy, polityki fiskalnej oraz polityki zmiany receptur nie zostały uwzględnione.

W trakcie konferencji nie było nawet możliwości, aby poszczególni Ministrowie zgłosili jeszcze jakieś dodatkowe uwagi do dokumentu, ponieważ WHO nie przewidziało w agendzie spotkania czasu na dyskusję podczas sesji plenarnej. Przedstawienie finalnej wersji dokumentu odbyło się trakcie sesji porannej w dniu 16 listopada br, natomiast podpisanie dokumentu miało miejsce tego samego dnia w sesji popołudniowej.

 „Europejska Karta Walki z Otyłością” dostrzega również rolę przemysłu żywnościowego w zwalczaniu epidemii nadwagi i otyłości. Komisarz Kyprianou i Dr. Danzon przy wielu okazjach w trakcie trwania konferencji podkreślali potrzebę wspólnego, skoordynowanego działania w zakresie zwalczania otyłości i konieczność zaangażowania wszystkich stron zainteresowanych, w szczególności zaś sektora prywatnego. Dr Danzon podkreślał, że WHO jest zainteresowane podjęciem konstruktywnego dialogu i partnerskich działań z przemysłem żywności i napojów, mających na celu wypracowanie najlepszych rozwiązań.

 W dniu 27 listopada br. Instytut Żywności i Żywienia zorganizował spotkanie, mające na celu podsumowanie przebiegu i wyników spotkania Ministrów Zdrowia. Konferencję objął patronatem dr Marek Ludwik Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był przewodniczącym delegacji Polski. Minister dokonał również otwarcia konferencji i przedstawił krótką relację z tego spotkania. W Istambule obecne były łącznie delegacje 48 krajów. Poza krajami regionu Europy pojawiły się również reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także liczne stowarzyszenia i organizacje światowe i europejskie w charakterze obserwatorów. 
Polskę reprezentowali, oprócz ministra Grabowskiego, prof. Mirosław Jarosz (dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia) oraz p. Kułakowska (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
Polskie stanowisko w sprawie Europejskiej Karty Walki z Otyłością było zaaprobowane przez Ministra Zdrowia - Zbigniewa Religę, natomiast jego koncepcja w całości opracowana została w Instytucie Żywności i Żywienia. Na spotkaniu w Istambule stanowisko to zostało wyróżnione jako jedno z czterech (obok szwedzkiego, fińskiego i angielskiego), które uznano za wprowadzające najlepszy program zwalczania otyłości. Na zakończenie swojego wystąpienia minister Grabowski podkreślił istotną rolę współpracy międzyresortowej w zwalczaniu epidemii nadwagi i otyłości - aby zapewnić skuteczne działania w tym zakresie niezbędne jest zaangażowanie resortu zdrowia, rolnictwa, ale także ministerstwa edukacji, ministerstwa sportu oraz ministerstwa transportu.

W dalszej części spotkania głos zabrał prof. Mirosław Jarosz, który przypomniał genezę powstania dokumentu Europejskiej Karty Walki z Otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowywała się bowiem do tego przedsięwzięcia już od ponad roku. Pierwsza konferencja w sprawie tego dokumentu odbyła się w grudniu 2005 r. w Kopenhadze - wtedy też został ustalony harmonogram dalszych działań. Po konferencji kopenhaskiej odbyły się jeszcze trzy spotkania, które były poświęcone promocji aktywności fizycznej,  kwestiom produkcji rolnej i przygotowaniu dokumentu "European Charter on counteracting the obesity". W ostatniej części swojej wypowiedzi prof. Jarosz  przedstawił pokrótce najważniejsze tezy zawarte w stanowisku Polski prezentowanym na konferencji w Istambule.

Pod koniec spotkania nastąpił czas na dyskusję okrągłego stołu, w trakcie której uczestnicy mogli wyrazić swoje opinie dotyczące dokumentu. 

W najbliższym czasie planowane jest ponadto zorganizowanie ogólnokrajowej konferencji na ten temat.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij