Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadek cen krajowych warzyw spod osłon na rynkach hurtowych
Na rynkach hurtowych ceny warzyw z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie i wykazują tendencję wzrostową. Od początku roku zwiększyły się ceny kapusty białej, marchwi czy też ziemniaków. Na mniej więcej wyrównanym poziomie utrzymują się ceny cebuli. Przyczyną wysokich cen jest ich niewątpliwie niższa podaż na rynku. Znaczne jest też zainteresowanie kupujących. Na rynku w Broniszach popyt na warzywa korzeniowe i kapustne przejawia się nie tylko ze strony klientów krajowych, ale także kupców z WNP czy też krajów bałtyckich.

W kolejnych miesiącach można spodziewać się, że ceny krajowych warzyw gruntowych w dalszym ciągu będą rosnąć. Tendencja ta powinna utrzymać się mniej więcej do połowy roku. Odwrotnie będzie w przypadku warzyw spod osłon, te z kolei będą systematycznie tanieć.

Na rynkach hurtowych od pewnego czasu w sprzedaży można znaleźć krajowe pomidory i ogórki szklarniowe. Z dnia na dzień ich podaż się zwiększa przez co ceny stają się coraz niższe. Za ogórki krótkie pochodzące z krajowych szklarni w połowie stycznia, kiedy pojawiły się na rynku, trzeba było zapłacić ok. 18,00 zł/kg, teraz cena ta obniżyła się do poziomu 4,40-8,00 zł/kg (dane MRiRW). Zwiększona podaż krajowych ogórków nie pozostała również bez wpływu na ceny warzyw importowanych. Ceny ogórków krótkich pochodzących z importu od stycznia br. obniżyły się aż o kilkadziesiąt procent. W najbliższej perspektywie należy oczekiwać dalszych spadków cen tych warzyw.

W szybkim tempie tanieją również pomidory krajowe, których cena od połowy marca, czyli od pierwszego pojawienia się na rynku, obniżyła się aż o 48-60%. Obecnie za 1 kg tych warzyw trzeba zapłacić 6,00-10,50 zł. Ceny pomidorów importowanych na razie nie wykazują tendencji do obniżania się, co jest rezultatem wysokich jeszcze cen pomidorów krajowych, których dodatkowo niska podaż sprawia, że nie stanowią one aż tak znacznej konkurencji dla pomidorów zagranicznych. Należy jednak oczekiwać, że z dnia na dzień na rynku będzie przybywać tych warzyw, co przyczyni się do dalszych spadków ich cen. Nastąpi również spadek cen pomidorów pochodzących z importu, które powoli zaczną być wypierane z rynku przez pomidory krajowe.

W najbliższych tygodniach oczekiwany jest również spadek cen krajowych nowalijek. Tanieć będzie rzodkiewka czy też sałata. Sprzyjające warunki pogodowe mogą sprawić, że już w niedługim czasie na rynku będzie pojawiać się coraz więcej nowalijek. Jak zwykle na początku charakteryzować się będą wysokimi cenami lecz w miarę wzrostu podaży ich ceny będą spadać.

BGZ_na_Zoltym

 (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij