Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE zaostrza limity radioaktywności dla żywności z Japonii
Kontrole żywności sprowadzanej z Japonii do UE będą prowadzone według niższych, a więc bardziej restrykcyjnych, dopuszczalnych poziomów radioaktywności - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

"Mamy rozporządzenie, które było przyjęte po Czarnobylu, zgodnie z ówczesnym stanowiskiem naukowców. Japonia jest wrażliwa na wszystko, co dotyczy bezpieczeństwa żywności, i ma inne limity niż my. Jednak tymczasowo, w związku z zaistniałą sytuacją, zdecydowaliśmy się przyjąć japońskie wartości(dopuszczalnych poziomów radioaktywności), które są niższe niż nasze" - oświadczył Barroso we wtorek w Strasburgu.

 

Komisja Europejska zarządziła niedawno wzmocnienie kontroli żywności i pasz z regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z poważnym uszkodzeniem elektrowni atomowej Fukushima po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. W rozporządzeniu z 24 marca KE poleciła krajom UE kontrole pod kątem obecności cezu oraz jodu, określając ich maksymalne dopuszczalne stężenia. Normy te były przeniesione z unijnego rozporządzenia przyjętego w 1987 roku po katastrofie w Czarnobylu.

 

Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent poinformował we wtorek PAP, że poprawka do tego rozporządzenia polegająca na przyjęciu japońskich limitów stężeń radioaktywnych pierwiastków, będzie głosowana przez kraje UE w piątek podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w Brukseli.

 

"Japonia przyjęła nadzwyczajne środki po awarii w elektrowni Fukushima. Tamtejsze poziomy dopuszczalnego stężenia radioaktywnych pierwiastków są nieco inne niż nasze, ale trzeba pamiętać, że Japonia - w przeciwieństwie do nas - nie miała wcześniej określonych takich poziomów. Teraz KE proponuje przyjęcie tych norm, co ujednolici też kontrolę żywności w Japonii i UE" - powiedział Vincent.

 

Pytany, czy KE zaproponuje też włączenie plutonu do listy sprawdzanych substancji radioaktywnych, odparł, że "nie". "Nie było rozprzestrzeniającego się wycieku plutonu do środowiska" - podkreślił rzecznik.

 

28 marca eksploatująca japońską elektrownię atomową Fukushima spółka TEPCO poinformowała, że w pięciu miejscach na terenie uszkodzonej elektrowni znaleziono w glebie pluton w nieszkodliwym dla zdrowia stężeniu. Pluton zawierają pręty paliwowe reaktora, jednego z sześciu w elektrowni.

 

Zgodnie z postanowieniami KE, państwa UE mają sprawdzać 20 proc. żywności sprowadzanej z czterech prefektur wokół elektrowni Fukushima oraz 10 proc. z 12 dalej położonych. Kontrole przeprowadzają też Japończycy: w przypadku żywności z tych czterech prefektur, gdzie doszło do skażenia, chodzi o 100-procentową kontrolę. Produkty takie mają trafiać do UE jedynie z zaświadczeniem.

 

Rozporządzenie KE ma być co najmniej raz miesiąc przeglądane i ewentualnie rewidowane.

 

Ze Strasburga Inga Czerny, z Brukseli Julita Żylińska

 

Źródło: PAP

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij