Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje rekordowe zbioryW raporcie opublikowanym 24 marca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa przedstawiła prognozy wzrostu produkcji zbóż na świecie w sezonie 2011/2012 o 79 mln t w skali roku do 1 805 mln t, czyli powyżej rekordowego poziomu z sezonu 2008/2009, gdy zebrano 1 802 mln ton zbóż (bez ryżu). Prognozy te zostały oparte m.in. na oczekiwanym zwiększeniu się globalnej powierzchni upraw o 4% do 537 mln ha (najwyższy poziom od 1998 r.), z czego blisko połowę stanowi odbudowa produkcji w Rosji. Największy wzrost produkcji oczekiwany jest w Rosji, USA i Unii Europejskiej.Z drugiej strony szacunki Rady wskazują, iż globalne zapasy na początku przyszłego sezony 2011/2012 spadną do 341 mln t (najniższy poziom od trzech lat), przy dalszym wzroście popytu do 1 808 mln ton. W bieżącym sezonie globalne zapotrzebowanie Rada szacuje na 1788 mln ton. Oznacza to, iż w przypadku realizacji powyższych prognoz w przyszłym sezonie zapasy zbóż na świecie, choć nieznacznie to jednak spadną. W rezultacie globalny bilans będzie sprzyjał utrzymaniu się wysokich cen zbóż.
Warto dodać, iż sytuacja popytowo-podażowa pozostanie zróżnicowana w przypadku poszczególnych zbóż. Na rynku pszenicy przewidywany jest obecnie wzrost produkcji o ok. 4% w skali roku do 673 mln t, co wg Rady umożliwi zbilansowanie zapotrzebowania. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kukurydzy, gdzie w sezonie 2011/2012 przewiduje się zwiększenie produkcji do 841 mln t, czyli o 33 mln t w stosunku do kończącego się sezonu. Oczekiwany znaczący spadek zapasów globalnych o ponad 22% do 118 mln t przy umiarkowanym, jednakże dalszym wzroście zapotrzebowania na to zboże będzie dział w kierunku wzrostów cen tego surowca.
Niemniej jednak oczekujemy, iż czynniki popytowo-podażowe nie będą jedynymi, które będą wpływać na kszt
ałtowanie się cen w przyszłym sezonie. Nadal tendencje na światowym rynku zbóż będą kształtować w dużej mierze nastroje na rynkach terminowych, sytuacja na rynku roślin oleistych oraz czynniki regulacyjne, w tym decyzja Rosji oraz Ukrainy odnośnie polityki handlowej po 1 lipca 2011 roku.
(Źródło: Bank BGŻ)
pełna lista aktualności
|