Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną światowe ceny przetworów mleczarskich
W lutym br. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności osiągnął najwyższy w historii poziom 236 punktów, tj. wzrósł o 2,2% względem stycznia.

Indeks cen przetworów mlecznych (OMP,  PMP,  masło, sery i kazeiny) ukształtował się na poziomie 230 punktów, tj. nadal niższym od rekordów ustanowionych w listopadzie 2007 roku (268,6 punktów). Oznacza to, iż w lutym br. ceny monitorowane przez FAO były o 130% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004 i o 102% w ujęciu realnym.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, iż praktycznie do końca 2006 r. były one stosunkowo stabilne, a silne wzrosty nastąpiły dopiero na przełomie 2007 i 2008 r., po czym artykuły mleczne zaczęły gwałtownie tanieć. Odwrócenie spadkowej tendencji nastąpiło pod koniec 2009 roku. W rezultacie od października 2009 r. do lutego br. przetwory mleczarskie podrożały o 46% i wiele wskazuje na to, iż wzrostowe dynamiki utrzymają się w kolejnych miesiącach.

 

Według danych USDA na przełomie lutego i marca średnie ceny masła w portach Oceanii zwiększyły się o około 1% wobec końca ubiegłego miesiąca do 4600-5100 USD/t, odtłuszczonego mleka w proszku o prawie 3% do 3700-4300 USD/t, zaś mleka pełnego o prawie 9% do 4300-4950 USD/t. Jest to z jednej strony efekt utrzymywania się wysokiego popytu na przetwory mleczarskie, z drugiej zaś niższej niż wstępnie przewidywano podaży mleka. Według szacunków ekspertów na skutek suszy oraz w minimalnym stopniu trzęsienia ziemi, produkcja surowca w Nowej Zelandii w bieżącym sezonie będzie jedynie o około 1% wyższa niż przed rokiem (zgodnie z wcześniejszymi prognozami wzrost miał się kształtować na poziomie 3-5%). Z kolei w Australii w grudniu dostawy mleka były o 1,7% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, niemniej łącznie w lipcu-grudniu przewyższyły o 0,1% poziom z ubiegłego sezonu.

 

W UE-27 skup mleka rośnie, jednakże dynamicznie rozwija się także eksport (głównie OMP, serów i masła), co przy niskich zapasach również stwarza potencjał do zwiększania cen. W analizowanym okresie masło podrożało o ponad 5% do 5650-5875 USD/t, OMP o prawie 2% do 3675-4300 USD/t, zaś PMP o prawie 3% do 4750-5000 USD/t.

 

Potwierdzeniem utrzymywania się presji na wzrost cen są wyniki ostatniej aukcji kontraktów terminowych zorganizowanej przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. W dniu 1 marca notowania cen PMP, umacniając się o 9,6% wobec połowy lutego br., osiągnęły kolejny rekord 4619 USD/t (średnia dla wszystkich kontraktów), przy czym w przypadku najbliższego kontraktu (maj 2011 r.) cena wzrosła o ponad 15% do 4958 USD/t. Mniejsze zmiany odnotowano w odniesieniu do OMP i bezwodnego tłuszczu mlecznego, których ceny zwiększyły się odpowiednio o ponad 2% i 1%.

 

BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij