Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stan prac nad opracowaniem listy oświadczeń zdrowotnych
Na ostatnim posiedzeniu grupy ekspertów ds. oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, które miało miejsce 18 września br., doszło do wymiany poglądów na temat listy oświadczeń zdrowotnych z art. 13 projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

Zgodnie z art. 13 projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, państwa członkowskie w ciągu roku od opublikowania rozporządzenia przekażą Komisji Europejskiej listy oświadczeń zdrowotnych wraz z ich uzasadnieniami naukowymi, które po zweryfikowaniu przez EFSA, będą w formie wykazu stanowić aneks do rozporządzenia.

Zgromadzeni byli zgodni, co do tego, że lista ta powinna być rzetelna i wiarygodna, a każde oświadczenie powinno mieć uzasadnienie naukowe. Według przedstawiciela Komisji Europejskiej obecnego na spotkaniu (Basil Mathoudakis), istnieją dwie możliwości przygotowania listy oświadczeń:
 – każde z Państw członkowskich przygotowuje swoją odrębną listę i przedstawia ją EFSA lub
– przedstawiciele wszystkich państw członkowskich wspólnie przygotowują listę, dyskutując nad proponowanymi oświadczeniami i ich uzasadnieniem.
Zdaniem przedstawiciela KE, biorąc pod uwagę względy praktyczne, łatwiejsza w realizacji będzie druga propozycja.

W związku ze zróżnicowaniem jakości danych dostarczanych jako uzasadnienia naukowe, padła również propozycja opracowania przewodnika, który zawierałby zalecenia, co do stosowanych kryteriów i procedur przy opracowywaniu uzasadnień tych oświadczeń.

Ponadto zapadła decyzja dotycząca zaakceptowania schematu listy zaproponowanego przez CIAA.

Zgromadzeni uznali ponadto, że należy określić granicę pomiędzy oświadczeniami dotyczącymi budowy i funkcji organizmu, a oświadczeniami o zmniejszaniu ryzyka zachorowania. Ważne jest również precyzyjne zdefiniowanie oświadczeń dotyczących wzrostu i rozwoju dzieci.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij