Ministerstwo Gospodarki chce zmniejszyć koszty dla firmZniesienie najuciążliwszych obowiązków informacyjnych nakładanych na przedsiębiorców, zmniejszenie ich częstotliwości oraz zastąpienie trybu papierowego przrz elektroniczny proponuje Ministerstwo Gospodarki w ramach przygotowywanej właśnie Reformy Regulacji.Suma rocznych kosztów administracyjnych narzuconych przez prawo i ponoszonych przez przedsiębiorców wynosi około 78 mld zł, co stanowi prawie 6% Produktu Krajowego Brutto - podaje w raporcie forma Deloitte. Koszty czystej biurokracji czyli obowiązków nie tylko uciążliwych, ale i nie akceptowalnych wynoszą ponad 37 mld zł, to jest 2,9 % PKB. O tę sumę można by zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji - powiedział dziś na konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak.
Eksperci Ministerstwa Gospodarki obliczyli, że przedsiębiorcy mają rocznie ponad 6 tysięcy obowiązków informacyjnych zidentyfikowanych w 482 aktach prawnych. Resort proponuje, aby dostosować plan kontroli w firmach do systemu pracy przedsiębiorców, a także wprowadzić prawo probiercze, czyli umożliwić składanie wniosków o utworzenie punktu legalizacyjnego drogą elektroniczną w bazie GUM. Chce również ograniczyć obowiązek przygotowywania tłumaczeń przysięgłych oraz sporządzania kopii dokumentów.
Inną proponowaną zmianą jest likwidacja papierowego obiegu dokumentów związanego z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Dokumenty złożone przez przedsiębiorcę w tzw. jednym okienku będą automatycznie przesyłane do innych organów administracji państwowej. Do końca 2013 roku ma być wdrożonych następnych 570 procedur elektronicznych w prawie gospodarczym.
Według tabeli przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki, najbardziej zbiurokratyzowane instytucje państwowe to Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Skarbu oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najmniej czystej biurokracji jest w resorcie Sportu i Turystyki, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w Ministerstwie Gospodarki.
Jutro w Sejmie rozpoczną się prace nad ustawą deregulacyjną.
(Źródło: PAP)
pełna lista aktualności
|