Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Społeczny wymiar żywienia – zadania dla promocji zdrowia w Polsce
Aż 20% Polaków cierpi na choroby i odchylenia stanu zdrowia związane z nieprawidłową dietą. W skali świata czynniki ryzyka powiązanych z dietą powoduje około 19% zgonów.

Dlatego tak ważna jest promocja zdrowia i zmiana nawyków żywieniowych. Tutaj otwiera sie pole do popisu dla intensywnych akcji edukacyjnych i profilaktycznych. A muszą one uwzględniać realia i potrzeby społeczne oraz być prowadzone „wielokanałowo” – w wielu miejscach i przez wykwalifikowanych edukatorów-doradców.

Niewłaściwe żywienie jest przyczyną wielu rodzajów chorób, powstających zarówno na tle niedoborów jak nadmiaru niektórych składników odżywczych w diecie. Do najważniejszych chorób dietozależnych (żywieniowozależnych) należą: nadwaga i otyłość, choroby sercowo-naczyniowe (np. zawał, udar), niektóre nowotwory, cukrzyca typu 2 oraz osteoporoza. Określa się je mianem przewlekłych chorób niezakaźnych.

Śmiertelne choroby układu krążenia

Szacuje się, że 20% Polaków cierpi na choroby i odchylenia stanu zdrowia związane z nieprawidłową dietą. Od lat zdecydowanie najważniejszym zagrożeniem życia Polaków są choroby układu krążenia, które np. w 2006 r. były przyczyną 46% wszystkich zgonów w Polsce. Większość z nich jest ściśle związana z żywieniem. W skali świata sześć czynników ryzyka powiązanych z dietą powoduje około 19% zgonów oraz 7% obciążenia chorobami mierzonego jednostką DALY, która wyraża utratę lat życia w wyniku niepełnosprawności (tab.I).

Uwarunkowania sposobu żywienia

Każdego dnia ludzie podejmują kilkakrotnie decyzję co zjeść, ile zjeść, kiedy, gdzie i z kim. Decyzje te są czasem impulsywne, a czasem przemyślane, ale zawsze u ich podłoża jest wiele powiązanych ze sobą czynników. Rozpoznanie i zrozumienie tych czynników stanowi punkt wyjścia do modyfikacji decyzji i zwyczajów żywieniowych.

Pierwszą grupę uwarunkowań stanowią czynniki zdeterminowane genetycznie i z tego powodu uznawane są za takie, które są niezmienne – niemodyfikowalne. Ludzie rodząc się lubią już smak słodki, a unikają kwaśnego i gorzkiego - mają więc umiejętność rozpoznawania smaków oraz niewyuczoną predyspozycję do niektórych. Lubienie smaku słodkiego trwa całe życie i występuje u ludzi z różnych kultur. Upodobania dotyczące smaku słonego pojawiają się kilka miesięcy po urodzeniu. Wykrywanie tych smaków oraz smaku białka (umami) i tłuszczów zależy od funkcjonowania receptorów smakowych i węchowych. Ponadto posiadamy wrodzone, fizjologiczne mechanizmy kontroli uczucia głodu i sytości, dzięki którym możliwe jest kierowanie spożyciem substancji pokarmowych i energii oraz magazynowaniem zapasów energetycznych.

Więcej w aktualnym numerze miesięcznika "Bezpieczeństwo i Higiena Żywności"


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij