Sejm przyjął senackie poprawki do ustaw o PIT I CITSejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT. Dotyczą one m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.Większość z 44 zaproponowanych przez Senat i przyjętych przez Sejm poprawek, to zmiany wskazane przez biuro legislacyjne i uzgodnione z resortem finansów. Część z nich ma na celu doprecyzowanie regulacji związanych z tzw. zasadą kontynuacji przy przekształceniach w spółkach osobowych.
Sejm zgodził się m.in. z poprawką Senatu, by zmienić miejsce publikacji definicji pracowniczego programu emerytalnego. Znajdzie się ona nie w tzw. słowniczku, ale w przepisach dotyczących programów. Wprowadzono także vacatio legis dla firm, dla których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po zakończeniu roku podatkowego firm, a nie 1 stycznia 2011 r.
Zgodnie z senackimi poprawkami przychód ze zbycia majątku otrzymanego po likwidacji spółki osobowej lub przy wystąpieniu wspólnika z takiej spółki, powstaje w momencie odpłatnego zbycia.
Inna przyjęta w czwartek przez Sejm senacka poprawka uzupełnia katalog danych, które powinny się znaleźć w wykazie składników majątku w przypadku likwidacji działalności lub wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej. W danych tych powinna się znaleźć wartość początkowa, metoda amortyzacji i suma odpisów amortyzacyjnych.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o CIT i PIT przewiduje m.in. rozszerzenie ulgi internetowej i zmianę zasad rozliczeń z dziećmi przez osoby samotne. Jest efektem zmian przygotowanych niezależnie przez rząd i posłów z komisji "Przyjazne Państwo".
Zgodnie z wolą rządu, przepisy o CIT i PIT zostały dostosowane do prawa wspólnotowego - zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne zostaną zwolnione z CIT. Obecnie prawo do zwolnienia mają jedynie fundusze działające na podstawie polskich regulacji.
(Źródło: PAP)
pełna lista aktualności
|