Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Decyzja chińskiego rządu powoduje spadki cen pszenicy na giełdach w USA
W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich ponownie osłabły. Podjęcie decyzji przez chiński rząd o podwyżce stóp procentowych w celu zdławienia inflacji stało się faktem. Decyzja ta spowodowała dość duże zmiany na światowych rynkach - na rynku kapitałowym zagościły spadki. Nie pozostała ona także bez wpływu na rynki surowcowe, w tym rynek zbóż i oleistych.

Ponadto, ciągle dobre prognozy zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii oraz wstępne prognozy mówiące o wzroście świtowej produkcji pszenicy w kolejnym sezonie 2011/12 także spowodowały osłabienie cen pszenicy na giełdach amerykańskich.

W piątek 19/11, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) spadła o 3,4% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 236,78 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) spadła o 3,8% do 260,66 USD/t.

W analizowanym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także osłabły, ale w znacznie mniejszym stopniu niż na giełdach amerykańskich. W piątek 19/11, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2011) wyniosła 212,00 EUR/t i była jedynie o 0,2% niższa od ceny sprzed tygodnia. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 165,90 funtów/t i była o 1,6% wyższa od ceny sprzed tygodnia. Wzrost notowań cen pszenicy na giełdzie w Londynie był w znacznej mierze wynikiem pojawiających się obaw o uszczuploną podaż pszenicy w Wielkiej Brytanii w II połowie sezonu w świetle notowanego wysokiego poziomu eksportu pszenicy z tego kraju.

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago także osłabły, na co przede wszystkim wpłynęła decyzja Chin o podniesieniu stóp procentowych i wzmożona sprzedaż kontraktów na surowce przez fundusze inwestycyjne. Udział Chin w globalnym imporcie soi w bieżącym sezonie oceniany jest aż na 59%, a więc każdy sygnał o możliwym zmniejszeniu popytu ze strony tego kraju będzie skutkował spadkiem cen. Ponadto, dobra kondycja upraw soi


w krajach Ameryki Południowej, (która pojawi się na rynku wiosną 2011 roku) także wpłynęła na spadki cen kompleksu sojowego.

W miniony piątek 19/11, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (styczeń 2011) wyniosła 441,44 USD/t i była o 5,3% niższa od ceny przed tygodniem.

W minionym tygodniu, ceny rzepaku na giełdzie MATIF osłabły, co w znacznej mierze spowodowały notowane spadki cen kompleksu sojowego w USA. W piątek 19/11, cena rzepaku (kontrakt luty 2010) na giełdzie MATIF wyniosła 412,00 EUR/t i była o 2,9% niższa od ceny sprzed tygodnia. Ponadto, ostatnie informacje dotyczące zasiewów rzepaku w Niemczech mówiące o tym, iż areał uprawy rzepaku w tym kraju jest tylko o 1,5% mniejszy niż przed rokiem (wcześniej szacowano znacznie głębszy spadek) również mogły wpłynąć na korektę cen rzepaku.

(Źródło: Izba Zbożowo - Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij