Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unijny projekt przepisów o obecności niezatwierdzonych GMO może uzyskać większość
Jak już informowaliśmy wcześniej Komisja Europejska zakończyła prace nad przepisami zezwalającymi na maksymalną 0,1% obecności niezatwierdzonych GMO w importowanych do UE materiałach paszowych.

15 listopada br. projekt tych przepisów był dyskutowany na posiedzeniu unijnego Komitetu Stałego, w którym udział brali eksperci z krajów członkowskich.

Biorąc pod uwagę przeprowadzoną dyskusję wydaje się, iż projekt ten może zyskać kwalifikowaną większość, w momencie gdy zostanie poddany pod głosowanie. Proponowane podejście dwu-etapowe do kwestii obecności niezatwierdzonych GMO czyli rozdział pomiędzy paszami a żywnością, powinno być zadowalające dla krajów członkowskich i nie powinno spowodować zablokowania głosowania na zatwierdzeniem progu dla pasz.

Stanowisko Polski zaprezentowane przez przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa sprowadziło się
do trzech stwierdzeń: 1) Polska przeciwna jest włączeniu żywności do zakresu przygotowanych przepisów, 2) Polska przeciwna jest ustanawianiu progu, 3) Polska nie konsultowała jeszcze tej kwestii z organizacjami branżowymi oraz innymi uczestnikami rynku.

Według Izby Zbożowo-Paszowej to ostanie stwierdzenie nie jest prawdziwe. Delegat nie wspomniał o innym powodzie takiego głosowania a mianowicie o rządowym stanowisku - Polska wolna od GMO - na które powołują się wszyscy delegaci z Polski głosując na NIE w sprawach GMO.

Komisja Europejska zaznaczyła, iż planuje poddanie pod głosowanie opracowanych przepisów w styczniu 2011 roku, co w praktyce oznacza iż przepisy te najprawdopodobniej weszły by
w życie dopiero w kwietniu przyszłego roku, co w praktyce jest zbyt późnym terminem w przypadku niektórych obecności niezatwierdzonych GM i pewnie będzie to powodować problemy (np: kwestia MIR162 przy imporcie z Brazylii).

Podczas posiedzenia tego Komitetu Stałego głosowana była również autoryzacja kukurydzy genetycznie modyfikowanej MON89034xMON88017 do użytku w żywności i paszach oraz importu i przetwarzania, jak również propozycja odnowienia autoryzacji dla kukurydzy linii 1507 do użytku paszowego, importu i przetwarzania. W wyniku nierozstrzygniętego głosowania, Komisja musi przekazać dossier ww. autoryzacji do Rady celem podjęcia decyzji. W przypadku gdy Rada nie wypracuje swojego stanowiska w tej kwestii, dokumentacja zostanie przekazana z powrotem do Komisji celem ostatecznego przyjęcia.

(Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij