Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dostawy mleka w UE-27 10 mln ton poniżej przyznanych kwot
Łączna wielkość dostaw mleka w krajach UE w sezonie 2009/2010 była o 10 mln ton niższa niż przyznane kwoty. Według wstępnych danych opublikowanych przez Komisję Europejską dnia 29.10.1010 r. tylko 3 państwa członkowskie (Dania, Holandia i Cypr) przekroczyły swoje limity - informuje FAMMU/FAPA.

Liczby te potwierdzają wcześniejsze wskazania Komisarza Ds. Rolnictwa, Dacian'a Colios'a. W wyniku tego zdarzenia w sezonie 2009/2010 suma podatku od przekroczenia produkcji wszystkich krajów członkowskich nie osiągnęła 19 mln EUR. W poprzednim sezonie było to 99 mln EUR, a w roku kwotowym 2007/2008 aż 340 mln EUR.

Po raz pierwszy Włochom udało się nie przekroczyć narodowej kwoty mlecznej (3,7% poniżej limitu, w ubiegłym roku był on przekroczony o 1,5%), stało się tak głównie dzięki zwiększeniu kwoty zgodnie z reformą WPR oraz z powodu nieznacznego spadku w produkcji. Całkowite dostawy UE-27 zmalały o 0,6% w wyniku trudnej sytuacji na rynku, wraz ze zniżką o ponad 2% w Czechach, Estonii, Irlandii, Grecji, Francji, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Rumunii, Słowacji i Szwecji.

Biorąc pod uwagę korektę o zawartość tłuszczu, produkcja w piętnastu krajach członkowskich (wszystkich poza Belgią, Danią, Niemcami, Francją, Włochami, Hiszpanią, Cyprem, Luksemburgiem, Holandią, Austrią, Polską i Portugalią) była co najmniej o 10% niższa niż przyznana kwota. W przypadku sprzedaży bezpośredniej dane wskazują, że produkcja osiągnęła 2,4 mln ton (68% z przyznanej kwoty 3,53 mln ton) i tylko Holandia musi uregulować z tego tytułu karną opłatę (0,63 mln EUR).

Komentując te dane Ciolos stwierdził, że sezon 2009/2010 zostanie zapamiętany przede wszystkim z szczególnie trudnej sytuacji na rynku, której świadkami było wiele państw członkowskich. Ciolos wyraził także swój optymizm, mówiąc, że grudniowe "Pakiety Mleczarskie" pozwolą producentom mleka lepiej reagować na zmiany na rynku i zapewnią stabilniejsze otoczenie w miarę zbliżania się do zniesienia systemu kwot w 2015 roku.

(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij