Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE idzie do sądu przeciw Czechom z powodu "Pomazánkovégo másla"
Pod koniec sierpnia br. Komisja Europejska zdecydowała się skierować do Trybunału Sprawiedliwości sprawę niedopełnienia przez Czechy konieczności nowelizacji krajowego ustawodawstwa tak, aby było ono zgodne z unijnym - informuje FAMMU/FAPA.

Dotyczy to obecnego na tamtejszym rynku w obrocie smarowidła pod nazwą "Pomazánkové máslo". Władze UE uważają, że oznaczenie to jest nieprawidłowe, gdyż produkt nie zawiera odpowiedniego poziomu tłuszczu (minimum 80%), aby mógł być nazywany "masłem".

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007, znane pod nazwą rozporządzenia w sprawie jednolitej organizacji rynku, ustanawia odpowiednie standardy dla rożnych typów olejów roślinnych, smarowideł, miksów, margaryn i masła - aby zapewnić uczciwą konkurencję i nie wprowadzać w błąd konsumentów. Odstępstwa od tej reguły mogą istnieć tylko gdy "oznaczenie produktu i jego natura są jasne dzięki tradycyjnemu stosowaniu lub gdy oznaczenia są wyraźnie używane do opisania charakterystycznej jakości wyrobów". Smarowidła mleczne zawierają w myśl norm unijnych mniej niż 39% zawartości tłuszczu mlecznego.

Tymczasem czeskie prawo dopuszcza sprzedaż "Pomazánkovégo másla" dla masłopodobnych artykułów o zawartości tłuszczu przynajmniej 31%, co stanowi naruszenie przepisów UE. Czesi nalegali jednak na przyznanie temu towarowi odstępstwa i odmówili odpowiedniej nowelizacji - mimo kilkukrotnej już negatywnej decyzji Komisji w tym względzie.

(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij