Zmiana stawek podatku VAT może wpłynąć na ceny żywnościRząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT - 5 proc. na m.in podstawowe produkty żywnościowe oraz 8 i 23 procent na inne towary. VAT na nieprzetworzoną żywność wzrośnie z 3 proc. do 5 proc., a na nisko przetworzoną zostanie obniżony z 7 do 5 proc. Szacuje się, że z wyższych stawek VAT skapnie do budżetu około 5 mld zł. Rząd zaplanował, że podwyżka obowiązywać będzie trzy lata - informuje Gazeta Wyborcza.Zmiana VAT nie ograniczy się jedynie do podwyżki stawki podstawowej z 22 do 23 proc. Stawka 7-proc. obejmująca do tej pory leki czy mieszkania też wzrośnie o 1 pkt proc. Rząd zmieni też stawki na żywność. Po części to skutek regulacji unijnych - nie możemy już stosować 3-proc. stawki na żywność nieprzetworzoną. Zamiast tego będzie 5 proc. Taki sam los spotka żywność przetworzoną, choć tu oznacza to spadek z dotychczasowych 7 proc.
Jak informuje Gazeta Wyborcza Donald Tusk zapewnił, że w skali całej rodziny przełoży się to na wydatki wyższe nie więcej, niż o kilkanaście groszy dziennie. Przeciętnie żywność pochłania jedną czwartą pieniędzy z naszych wydatków. Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz czy wodę - jedną piątą.
Ekonomiści nie są pewni, czy po obniżeniu stawki na żywność przetworzoną i podwyższeniu na nieprzetworzoną wydatki będą większe, czy mniejsze. Ich zdaniem przedsiębiorcy będą się starali utrzymać w miarę stabilne ceny. Wzrost stawki VAT na żywność nieprzetworzoną z 3 do 5 proc. dotyczy głównie produktów, które często nabywamy i które mają niską cenę jednostkową. Inni eksperci są przekonani, że żywność zdrożeje.
(Źródło: Gazeta Wyborcza, www.portalspozywczy.pl)
pełna lista aktualności
|