Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Europejczycy zainteresowani rozwojem unijnych badań naukowych
Według ogłoszonych dziś najnowszych badań Eurobarometru, nieomal czterech na pięciu
Europejczyków deklaruje zainteresowanie odkryciami naukowymi i wynalazkami technicznymi,
podczas gdy tylko 65 proc. spośród nich interesuje sport. Ponad 70 proc. obywateli Unii
spodziewa się dalszego wzrostu znaczenia badań naukowych finansowanych z funduszy
europejskich w przyszłości.


Podczas gdy prawie 57 proc. Europejczyków oczekuje od naukowców większej dbałości o podzielenie się owocami swojej pracy ze społeczeństwem, nie mniej niż 66 proc. stwierdza, że rządy powinny działać bardziej zdecydowanie na rzecz zainteresowania młodzieży zagadnieniami naukowymi. Europejczycy jednomyślnie doceniają dobrodziejstwa nauki i przyznają jej istotną rolę, ale nierzadko dostrzegają przy tym zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się nowych technologii, a także z władzą, jaką wiedza skupia w rękach garstki naukowców.

Irlandzka komisarz do spraw badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan Quinn, patrzy w przyszłość: „Powodzenie naszej strategii »Europa 2020« zależy od najnowocześniejszych zdobyczy nauki, dzięki którym nasz kontynent wciąż będzie się liczył w tej konkurencji.
Znaczy to, że każdy Europejczyk powinien popierać naukę, domagając się od polityków i od przemysłowców większych nakładów i inwestycji w tej dziedzinie. Wyniki Eurobarometru wykazują wysoki poziom powszechnej świadomości doniosłej roli nauki. Przypominają przy tym politykom – takim, jak ja – i naukowcom, że musimy postarać się lepiej objaśniać ludziom, czym się właściwie zajmujemy i czemu ma to służyć."

W sumie 61 proc. badanych z 27 krajów Unii wykazało się dużą bądź umiarkowaną orientacją w dziedzinie postępu technicznego i odkryć naukowych. Ogółem 74 proc. badanych potwierdza stale rosnące znaczenie finansowanych z funduszy unijnych badań naukowych opartych na współpracy międzynarodowej. Ponad sześciu na dziesięciu zapytanych Europejczyków sądzi, że współpraca wielonarodowa służy bardziej twórczej i skutecznej działalności badawczej.
Szerokim poparciem (72 proc. Europejczyków) cieszy się współpraca naukowa państw członkowskich.

Generalnie wyniki wskazują na dość optymistyczne nastawienie Europejczyków do kwestii nauki i techniki: trzy czwarte respondentów zgadza się (zdecydowanie lub do pewnego stopnia) dostrzec szanse dla przyszłych pokoleń, jakie niesie rozwój nauki i techniki – niemniej na tle odpowiedzi z 2005 r. można zaobserwować nieznaczne osunięcie tego wyniku na korzyść sceptyków.

Europejczycy dostrzegają pozytywny wpływ zainteresowań naukowych na młodzież i oczekują od swoich rządów nasilenia działań służących pobudzeniu zainteresowania tą tematyką wśród szerokich kręgów społecznych. W szczególności konieczne jest zdecydowane pobudzenie zainteresowania działalnością naukową wśród kobiet – co z pewnością przysłużyłoby się nauce: 63 proc. potwierdza, że liczniejsze zatrudnienie kobiet w nauce wpłynęłoby pozytywnie na sposób prowadzenia działalności badawczej.

Specjalna ankieta Eurobarometru na ten temat objęła 32 kraje europejskie; badanie w formie rozmów twarzą w twarz miało ustalić, jak zmieniło się nastawienie Europejczyków do nauki i techniki od czasu ostatniego badania z 2005 roku. W okresie między 29 stycznia a 25 lutego 2010 r. ankietowano ogółem 31 243 osoby.

(Źródło: KE)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij