Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Znakowanie produktów spożywczych - wyniki głosowania w Parlamencie Europejskim
W dniu wczorajszym, 16 czerwca 2010 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się pierwsze głosowanie dotyczące projektu rozporządzenia wspólnotowego w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Rozporządzenie, uwzględniając dotychczasowe przepisy wspólnotowe z zakresu znakowania produktów spożywczych, wprowadza kilka elementów nowych, istotnych z punktu widzenia funkcjonowania i konkurencyjności przedsiębiorstw.

Wyniki głosowania wskazują, że Parlament Europejski przychyla się do koncepcji obowiązkowego podawania informacji o wartości odżywczej na większości produktów spożywczych, w tym dodatkowego przedstawiania tych informacji jako procentowego udziału poszczególnych składników odżywczych w odniesieniu do ustalonych wartości referencyjnych spożycia (GDA). Definitywnie odrzucona została propozycja podawania informacji o wartości odżywczej z użyciem kolorów.

Posłowie odrzucili również zapisy dotyczące tworzenia krajowych przepisów oraz narodowych schematów z zakresu znakowania, co przemysł przyjmuje z zadowoleniem, ponieważ tego typu rozwiązania mogłyby prowadzić do powstawania dodatkowych utrudnień dla wprowadzania produktów na poszczególne rynki, a także powodować zamieszanie informacyjne dla konsumentów. Ponadto Parlament opowiedział się za wypracowaniem wytycznych dla przemysłu z zakresu czytelności informacji podawanych na etykietach.

Odnośnie zmiany dotychczasowych zasad podawania informacji o kraju pochodzenia, posłowie przyjęli szereg poprawek rozszerzających wymaganie umieszczania takich danych w odniesieniu do kilku kategorii produktów, w tym jednoskładnikowych.

Niezależnie od Parlamentu Europejskiego, Rada Unii Europejskiej zaproponuje własne poprawki do pierwotnego tekstu rozporządzenia. Cały czas trwają prace w Grupie Roboczej Rady, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich.

Finalne brzmienie rozporządzenia będzie znane prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku, po drugim czytaniu w Parlamencie Europejskim.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców na bieżąco monitoruje postęp prac Parlamentu Europejskiego i Rady, a w całym procesie legislacyjnym trwającym już od ponad 2 lat uczestniczy w konsultacjach społecznych przekazując szereg uwag i propozycji zmian, z których wiele zostało uwzględnionych.
(PFPŻ ZP)

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij