Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KIG: Postępowania gospodarcze obciążają przedsiębiorców
Wymagania, jakie obecnie nakłada na przedsiębiorców procedura postępowań gospodarczych, są zbyt dużym obciążeniem dla przedsiębiorców. Likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego jest rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy aby sprawy gospodarcze były rozpatrywane szybciej. Nie należy jednak likwidować odrębnych sądów gospodarczych – uważa Krajowa Izba Gospodarcza, odnosząc się do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który zakłada likwidację odrębnego postępowania gospodarczego.

 W stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań przedsiębiorcy skupieni w KIG mają wiele zarzutów. Problemem dla powoda jest konieczność przedstawienia całego materiału dowodowego już w pozwie. Z kolei dla pozwanego dużą niedogodnością jest krótki termin na na złożenie odpowiedzi na pozew (dwa tygodnie). „Wymogi te zwiększają koszty postępowania – wymagają bowiem przewidzenia i rozwiązania wszystkich możliwych problemów oraz wątków już w pierwszym kroku. Utrudnia też przewidzenie wyniku – co za tym idzie – utrudnia też ugodowe załatwienie sprawy w trakcie sporu” – podkreśla Maciej Gawroński, ekspert KIG, szef polskiego biura Bird&Bird. „Obecnie sąd dysponuje bardzo dużą możliwością wpływu na wynik postępowania – ocenia, jakie dowody powinny być zgłoszone wcześniej, a jakie zgłosić można było i należało dopiero później (wyjątek). Może to rodzić tendencję do opierania uzasadnień rozstrzygnięć na uchybieniach procesowych stron – co rodzi także trudność procesową w weryfikacji orzeczeń” – dodaje Maciej Gawroński.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, likwidacja odrębnych sądów gospodarczych nie wydaje się korzystna. Sprawy gospodarcze mają pewną specyfikę, inną niż np. sprawy spadkowe. Dlatego warto, aby kadra sędziowska, która zapoznała się z tą specyfiką, dalej orzekała w takich sprawach.


(Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij