Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w Sejmie
W dniu 9 października br. do Sejmu RP trafił projekt ustawy zmieniającej dotychczasową ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 22 września br.

Nowy przepis dostosowuje polskie ustawodawstwo z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności do aktualnych przepisów Unii Europejskiej, które ukazały się po dniu uchwalenia dotychczasowej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, czyli po 25 sierpnia 2006. Ponadto w treści projektu zawarto doprecyzowania ułatwiające praktyczne stosowanie niektórych dotychczasowych zapisów ustawy, np. odnośnie rejestracji i zatwierdzania zakładów, procedury notyfikacji produktów wprowadzanych po raz pierwszy do obrotu, wzajemnego uznawania środków spożywczych, sposobu przechowywania w zakładzie dokumentów potwierdzających stan zdrowia pracowników, ponoszenia opłat przez podmioty za czynności związane z urzędową kontrolą żywności na rynku.

 W trakcie konsultacji społecznych Polska Federacja Producentów Żywności zgłosiła 14 uwag dotyczących m.in.:

- dostosowania brzmienia kilku definicji w odniesieniu do dyrektyw,

- procedury powiadamiania Głównego Inspektora Sanitarnego o pierwszym wprowadzeniu produktu na rynek,

- znakowania wód źródlanych,

- doprecyzowania zapisów odnośnie podmiotu odpowiedzialnego za ewentualne nieprawidłowości produktu znajdującego się na rynku,

- uściślenia zasad dotyczących reklamy preparatów do początkowego żywienia niemowląt.

Większość komentarzy naszej organizacji została uwzględniona w projekcie ustawy. Kwestią budzącą nadal wątpliwości jest zmiana dotychczasowego nazewnictwa wód źródlanych, która wynika z interpretacji zapisów dyrektywy dokonanej przez Komisję Europejską.

Z punktu widzenia przedsiębiorców zrzeszonych w PFPŻ ZP, w projekcie powinny być jeszcze wprowadzone zmiany polegające na wydłużeniu okresu umożliwiającego wykorzystanie opakowań zawierających dotychczasowe oznakowanie produktów, co jest istotne dla obniżenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. Dodatkowo wskazane jest uściślenie zasad rejestracji urządzeń dystrybucyjnych przeznaczonych do sprzedaży żywności oraz doprecyzowanie brzmienia definicji naturalnych wód mineralnych.  


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij