Działania PFPŻ ZP dotyczące liberalizacji handlu UE z Koreą PołudniowąDobiegają końca negocjacje w sprawie liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a Koreą Południową. W dniu 10 lipca br. na posiedzeniu Komitetu przedstawiciele poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej podjęli finalną decyzję o podjęciu działań zmierzających do finalizacji porozumienia.Polska, jako jeden z czterech krajów, początkowo wyrażała swój sprzeciw wobec liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a Koreą Południową, pomimo faktu, że polski przemysł żywnościowy i rolnictwo mają szansę na silną ekspansję eksportową w tym kraju. Spowodowane było to obawami o przemysł samochodowy.
PFPŻ ZP działając na rzecz rozwoju przemysłu żywnościowego w Polsce i UE podjęła w tej kwestii interwencję u Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Pobierz pełną wersję stanowiska PFPŻ ZP
Rynek koreański jest niezwykle obiecującym i chłonnym rynkiem dla europejskich produktów żywnościowych. Znaczenie rynku koreańskiego dla europejskich i polskich producentów żywności w ciągu ostatnich lat stale wzrasta. Eksport produktów żywnościowych i napojów na ten rynek od roku 2000 wzrósł o 35%, a dzięki potencjalnemu otwarciu rynku koreańskiego na mocy negocjowanej umowy o wolnym handlu tendencja wzrostowa zostanie utrzymana.
Dzięki działaniom PFPŻ, przedstawiciel Polski - dotychczas przeciwny dalszym negocjacjom, zajął stanowisko neutralne. Pomimo tego, że Rumunia i Portugalia podtrzymały swój sprzeciw, zmiana stanowiska Polski i Niemiec przyczyniła się do tego, że Komisja będzie prowadziła dalsze działania w celu finalizacji porozumienia.
Umowa o liberalizacji handlu z Koreą Południową przyczyni się do polepszenia konkurencyjności firm europejskich (w tym również polskich) eksportujących swoje produkty na rynek koreański, bez których konkurowanie z amerykańskimi producentami będzie znacznie utrudnione.
pełna lista aktualności
|