Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sukces seminarium "Technologiczne aspekty obniżania poziomu akryloamidu w żywności"
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane przez PFPŻ ZP w dniu 26 maja br. seminarium szkoleniowe poświęcone obniżeniu poziomu zawartości akryloamidu w żywności. Na seminarium obecni byli przedstawiciele większości branż przemysłu żywnościowego. Nie zabrakło również przedstawicieli mediów branżowych.

Gościem honorowym seminarium był Pan Przemysław Biliński - Zastępca Głównego Inspektora w Głównym Inspektoracie Sanitarnym - instytucji  kluczowej w prowadzeniu nadzoru nad żywnością i współpracującej z PFPŻ w zakresie działań edukacyjnych skierowanych do przedsiębiorstw sektora żywnościowego, mających na celu obniżenie zawartości akryloamidu w przetworzonych produktach spożywczych. Minister Biliński wygłosił wykład inauguracyjny poświęcony zmianom w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, regulującej tematykę bezpieczeństwa żywności, stąd istotnej również w kontekście obecności akryloamidu w żywności. Wśród proponowanych zmian do ustawy znalazły się również uwagi zgłoszone przez PFPŻ w trakcie konsultacji społecznych.

W dalszej części seminarium głos zabrał prof. Krzysztof Krygier – kierownik Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych, Wydział Nauk o Żywności z SGGW w Warszawie. W swoim wykładzie przedstawił podstawowe informacje na temat akryloamidu, m.in. mechanizmy jego powstawania i ich zależność od czynników fizyko-chemicznych. Profesor Krygier podkreślał, że akryloamid jest substancją chemiczną, która może powstawać w żywności w sposób naturalny podczas przyrządzania w wysokiej temperaturze (pieczenie w piekarniku i na ruszcie oraz  smażenie) produktów zawierających skrobię, a konkretnie fruktozę/glukozę i białko-asparaginę.  Substancja ta tworzy się nie tylko w produktach żywnościowych wytwarzanych w zakładach przetwórczych, lecz  także w potrawach przygotowywanych w domu oraz w restauracjach i placówkach żywienia zbiorowego. Akryloamid występuje w produktach żywnościowych poddawanych smażeniu, pieczeniu, prażeniu, takich jak między innymi: chleb, smażone ziemniaki, ciastka, słone przekąski oraz płatki śniadaniowe i kawa. Wpływ akryloamidu na organizm człowieka jest wciąż badany.

W dalszej części seminarium omówione zostały kwestie urzędowego monitoringu akryloamidu w żywności w aspekcie zaleceń Komisji Europejskiej, które przedstawiła p. Małgorzata Jakóbczyk - Naczelnik Wydziału ds. Planowania, Sprawozdawczości i Systemu Bezpieczeństwa Żywności w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Ostatnim wykładem w trakcie seminarium było wystąpienie dr Krzysztofa Skierkowskiego, który przedstawił Zalecenia Komisji Europejskiej oraz  Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE (CIAA) dla przemysłu spożywczego dotyczące metod obniżania poziomu akryloamidu w żywności. Ze względu na tworzenie się akryloamidu w produktach skrobiowych, ww. zalecenia koncentrują się na branżach: ciastkarskiej, piekarniczej oraz produktach ziemniaczanych.

Warsztaty zakończyła sesja pytań i odpowiedzi, w czasie której uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele blisko 60 firm branży spożywczej, reprezentujący większość sektorów. Obecni byli także przedstawiciele prasy branżowej - m.in. dwutygodnika AgroTrendy, miesięcznika Fresh&Cool Market, a także Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij