Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyłączenia znakowania niektórych składników
Komisja Europejska opublikowała Dyrektywę Komisji nr 2007/68/WE z dnia 27 listopada 2007r. zmieniającą załącznik IIIa do dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do niektórych składników żywności. Dotyczy ona przedłużenia obowiązywania wyłączenia ze znakowania niektórych składników informacją o składnikach alergennych, z których pochodzą.

Dotychczasowe wyłączenie niektórych składników wymienionych w Załączniku IIIa Dyrektywy 2000/13/EC z obowiązku znakowania miało utracić moc z dniem 25 listopada br. Jednak po przeprowadzeniu ocen bezpieczeństwa przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, przedłużono bezterminowo wyłączenie dla części składników. Dyrektywa 2007/68/EC wprowadza nowy załącznik wskazujący możliwe wyłączenia.

Wg zapisów Dyrektywy 2007/68/EC produkty wprowadzone na rynek lub etykietowane wg dotychczasowych zasad przed 31 maja 2009 r. będą mogły pozostawać na rynku (być wprowadzane do obrotu) do czasu wyczerpania zapasów.

 W Polsce w Dz. U. nr 219 poz. 1629 z 2007 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 listopada br. zmieniające rozporządzenie z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych. Uchylono paragraf 38, a tym samym zniesiono termin 25 listopada br. jako termin do którego obowiązywało wyłączenie (czyli producenci krajowi mogą w dalszym ciągu korzystać z wyłączeń określonych w załączniku nr 2 do krajowego rozporządzenia w sprawie znakowania środków spożywczych).

Producenci stosujący:

- lizozym (wytwarzany z jaj) stosowany do wina,
- albuminę (wytwarzaną z jaj) stosowaną jako środek klarujący do win i cidrów,
- przetwory mleczne (kazeiny) wykorzystywane jako środki klarujące do cidrów i win,
- żelatynę rybną stosowaną jako nośnik aromatów,
- żelatynę rybną stosowaną jako środek klarujący do cidrów,
- olej z naci i nasion selera,
- oleożywicy z nasion selera,
- olej gorczycowego, olej z nasion gorczycy, oleożywicę z nasion gorczycy,

będą musieli w przyszłości zmienić opakowania swoich wyrobów pod kątem wprowadzenia w oznakowaniu informacji  związanych z alergennością tych składników. Wynika to m.in. z konieczności dostosowania przez kraje członkowskie swoich przepisów do nowej Dyrektywy, w terminie do 31 maja 2008 r (wprowadzenie nowego brzmienia załącznika oraz zapisów o okresach przejściowych).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij