Sytuacja cenowa owoców i warzyw na rynkach hurtowychNa rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach zauważyć można było spadki cen wielu owoców i warzyw. Najczęściej taniały warzywa z tegorocznych zbiorów, których podaż zwiększa się w szybkim tempie. Dość silnie zmniejszały się ceny pomidorów jak też ogórków szklarniowych.Kilkudziesięcioprocentowe spadki zanotowały również rzodkiewka oraz sałata. Zmniejszyły się także ceny pieczarek, które jak zwykle o tej porze roku charakteryzują się mniejszym zainteresowaniem wśród kupujących ze względu na większy popyt na nowalijki. Jak co roku można również zauważyć znaczne obniżki cen papryki importowanej, która w porównaniu do poprzedniego notowania na niektórych rynkach wykazywała spadki dochodzące do 41%.
Biorąc pod uwagę owoce, malały przede wszystkim ceny produktów z importu. Np. brzoskwinie, według danych z monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w stosunku do poprzedniego notowania potaniały w niektórych przypadkach aż o nawet 38%. Tendencję do spadków wykazują również ceny owoców cytrusowych czy też winogron.
Z owoców krajowych w szybkim tempie tanieją natomiast truskawki, których z dnia na dzień na rynku pojawiają się coraz większe ilości. Według notowań cenowych na WR-SRH S.A. Bronisze, w dniu 23.05 kilogram tych owoców kosztował 5-6 PLN/kg. Natomiast pod koniec pierwszej dekady maja, kiedy truskawki pojawiały się na rynku ich cena była znacznie wyższa i kształtowała się w granicach 19-22 PLN/kg. Obecnie są one również znacznie tańsze niż o tej samej porze rok wcześniej. Wszystkiemu sprzyja słoneczna pogoda, która korzystnie wpływa na zbiory. Ponadto, dzięki temu owoce pojawiły się na rynku wcześniej niż przed rokiem. Truskawki krajowe są znacznie tańsze od truskawek importowanych. W kolejnych dniach należy spodziewać się dalszych spadków cen wynikających ze zwiększającej się podaży. Nie wiadomo jednak do jakiego poziomu spadną ceny, gdyż według wcześniejszych zapowiedzi ekspertów, truskawek na rynku krajowym ze względu na niekorzystne warunki pogodowe ma być mniej.
Odwrotna sytuacja występuje w przypadku jabłek krajowych. Poziom ich cen na rynkach hurtowych jest wysoki, a ceny niektórych odmian w dalszym ciągu rosną. Porównując dwa ostatnie notowania podane przez Ministerstwo wzrosty cen odmiany Idared sięgały poziomu 10,7%, podobnie w przypadku Szampiona, który w analogicznym okresie wykazywał wzrosty dochodzące na niektórych rynkach do 10,3%.
(Źródło: Bank BGŻ).
pełna lista aktualności
|