Prace Senatu nad ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywieniaPrace Senatu nad projektem ustawy zostały zdominowane dyskusją w sprawie systemu notyfikacji suplementów dietyRządowy projekt ustawy o bezpieczeńśtwie żywności i żywienia został z poprawkami przyjęty przez Sejm RP na 21 posiedzeniu w dniu 13 lipca 2006, a następnie 14 lipca wysłany do Senatu. Marszałek Borusewicz bezzwłocznie skierował projekt do senackiej Komisji Zdrowia, która na posiedzeniu w dn. 27 lipca wniosła o wprowadzenie do ustawy 32 poprawek, głównie o charakterze legislacyjnym i językowym. Termin rozpatrzenia ustawy przez Senat upływa 13 sierpnia 2006.
Podobnie jak podczas prac sejmowej Komisji Zdrowia, główny temat dyskusji stanowiły poprawki wprowadzone przez stronę rządową dopiero w Sejmie, zmierzające do zaangażowania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych w procesie notyfikacji suplementów diety. Chodzi o wprowadzenie fakultatywnej możliwości występowania przez głównego inspektora sanitarnego o opinię Urzędu w sytuacjach podejrzeń, że zgłoszony preparat posiada właściwości leku. Takie rozwiązanie powinno zdaniem GIS zapobiec wprowadzaniu do obrotu produktów posiadających właściwości lecznicze deklarowanych jako suplementy diety.
Takiego rozwiązania nie akceptuje jednakże Krajowa Rada Suplementów i Odżywek reprezentująca środowisko producentów suplementów diety. Rada uważa, że urzędnicy GIS nie powinni decydować o kierowaniu sprawy do Urzedu Rejestracji Produktów Leczniczych, a samo zaangażowanie tego urzędu zakłóci funkcjonowanie krajowego rynku tych produktów. Argumenty te nie zdołały jednakże dotychczas przekonać ani posłów ani senatorów.
Przedstawiciele PFPŻ uczestniczą na wszystkich etapach prac nad ustawą. Seria najważniejszych poprawek wnioskowanych przez PFPŻ na etapie prac Sejmu, dotyczących rejestracji maszyn dystrybucyjnych, została zgłoszona przez stronę rządową i przyjęta przez Sejm bez zastrzeżeń.
Najnowszy projekt ustawy publikujemy na naszej stronie w dziale Nowe projekty polskich przepisów
pełna lista aktualności
|