Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia zdrowotne - art. 13 i 14 projektu rozporządzenia
Najważniejsze dyskusje wokół projektu rozporządzenia o oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych toczą się obecnie wokół aneksu prostych oświadczeń zdrowotnych (art. 13) oraz objęcia oświadczeń dotyczących zdrowia i rozwoju dzieci obowiązkiem autoryzacji (art. 14)

Zgodnie z artykułem 13 projektu, państwa członkowskie opracują listy oświadczeń zdrowotnych opartych na właściwościach poszczególnych produktów lub ich składników. Listy te zostaną zgłoszone do Komisji Europejskiej, zweryfikowane przez EFSA i zbiorczo opublikowane jako drugi aneks rozporządzenia (aneks 1 stanowi lista oświadczeń żywieniowych wraz z definicjami). W tym zakresie 11 lipca zorganizowano posiedzenie grupy roboczej Komisji Europejskiej ds. oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych z udziałem polskiego eksperta, dr Janusza Cioka z Instytutu Żywności i Żywienia. Na wniosek PFPŻ ekspert został upoważniony do zgłoszenia wniosku o odpowiednio wczesne ustalanie terminów i zakresów spotkań grupy oraz przesyłanie niezbędnych załączników, co umożliwi Polsce i innym państwom opracowanie reprezentatywnych stanowisk i dobre przygotowanie do poszczególnych posiedzeń.

Z kolei objęcie oświadczeń dotyczących zdrowia i rozwoju dzieci procedurą autoryzacji zostało wprowadzone do projektu przez Parlament Europejski, jako uzgodnienie po spotkaniach trójstronnych (nieformalnych spotkaniach przedstawicieli Parlamentu, Rady i Komisji mających przybliżyć uzyskanie kompromisu podczas II czytania w Parlamencie i Radzie). Procedura autoryzacji była wcześniej proponowana dla oświadczeń o ograniczeniu ryzyka zachorowania, dotychczas nie dopuszczonych w UE. Rozszerzenie zakresu o oświadczenia dotyczące dzieci, stosowane już we Wspólnocie, powinno być połączone z wprowadzeniem odpowiednich okresów przejściowych umożliwiających bezkolizyjne wprowadzenie przepisu dla stosowanych już oświadczeń. Parlament jednak o tym zapomniał. Dodatkowo przepis opracowany z myślą o zapobieganiu otyłości narastającej wśród dzieci obejmie przede wszystkim produkty do żywienia dzieci i niemowląt, które jako żywność dietetyczna podlegają surowym przepisom. Problem ten został dostrzeżony przez europejskie organizacje przemysłu żywnościowego. Odpowiednie pisma do DG SANCO wystosowała CIAA (Konfederacja Producentów Żywności i Napojów UE) oraz IDACE (Stowarzyszenie Producentów Żywności Dietetycznej UE).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij