Panel "Przemysłu Spożywczego" na targach Polagra-Food i Polagra-Tech, 14.09.2010 r.14 września 2010 r., godz. 11-13, paw. 7, sala C,
Polagra-Tech i Polagra-Food w Poznaniu
(bilet wstępu na targi upoważnia do bezpłatnego udziału w panelu).Organizatorzy:
Partnerzy:
Honorowy patronat:
Podstawowym źródłem wiarygodnej informacji o produkcie spożywczym powinna być jego etykieta. Jednak ona, podobnie jak hasła reklamowe i inne informacje o produkcie, jest opracowana przez producenta, który chciałby, aby właśnie jego produkt kupił konsument. Czy zatem informacje na etykiecie są prawidłowe, rzetelne i zrozumiałe dla konsumenta? Niestety, nie zawsze się tak dzieje i dlatego ustawodawca wprowadził specjalne przepisy regulujące zasady i formy znakowania żywności.
Wiedza o tym, jak prawidłowo znakować żywność i jakie informacje powinna zawierać etykieta jest zatem niezbędna producentom żywności, a potrzebna konsumentom. Potwierdzają to wyniki 8688 kontroli przeprowadzonych w 2009 r. przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wskazujące na to, że aż 35,1% skontrolowanych partii artykułów rolno-spożywczych było nieprawidłowo oznakowanych.
Jaki jest zatem cel wprowadzania przepisów prawnych dotyczących oznakowania żywności, jakie informacje powinny być obowiązkowe, a jakie dobrowolne i czy konsumenci rozumieją informacje na etykiecie - o tym zamierzamy dyskutować podczas panelu.
Tematyka panelu:
-
Czy Polacy i Europejczycy czytają i rozumieją informacje na etykietach? (dane z raportu Europejskiej Organizacji Konsumenckiej)
-
W jakim celu tworzone są regulacje prawne dotyczące znakowania produktów Aktualny stan prawny z zakresu znakowania produktów
-
Nieprawidłowości w znakowaniu produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu
-
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne – wczoraj, dziś i jutro
-
Dobrowolne znakowanie wartością odżywczą GDA
-
Dodatki do żywności – stosowanie i znakowanie
Organizatorzy: Redakcja „Przemysłu Spożywczego”, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz Zarząd MTP.
Partnerzy: Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, TÜV Rheinland Polska
Honorowy patronat: Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
pełna lista aktualności
|