Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Piekarze zapowiadają podwyżki cen chleba nawet o 20 proc.
Tłumaczą to wzrostem cen zbóż z powodu mniejszych o 10 procent zbiorów w tym roku. Na wzrost cen mogą też mieć wpływ zawirowania na światowych rynkach z powodu wprowadzenia zakazu eksportu zboża przez Rosję.

Właściciel piekarni w Warszawie Bogdan Mamaj powiedział Polskiemu Radiu, że niektórzy piekarze już 10 sierpnia podnieśli ceny, ale podwyżki dopiero się szykują. Jak wyjaśnił, będą one wprowadzane stopniowo, zaś należy się ich spodziewać przede wszystkim 1 września.

Bogdan Mamaj podkreśla, że będzie musiał podnieść ceny o 20 procent, z powodu wzrostu cen mąki i innych kosztów potrzebnych do produkcji chleba. Mamaj zaznaczył jednak, że każdy piekarz wprowadza podwyżki niezależnie.

Prezes Izb Rolniczych Wojciech Szmulewicz powiedział Polskiemu Radiu, że Rada przyjrzy się podwyżkom i zbada ich zasadność. Szmulewicz zwrócił uwagę, że w cenie chleba udział ceny mąki wynosi 15 procent. Zatem, jak podkreśla szef rady izb rolniczych, podwyżka cen mąki powinna spowodować wzrost cen pieczywa o 2-3 procent, a nie dwadzieścia, jak zapowiadają piekarze. Wojciech Szmulewicz powiedział, że producenci chleba mogą wykorzystać nieurodzaj jako okazję do podwyżki cen pieczywa.

Również Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywności przekonuje, że wzrost cen zbóż nie powinien przełożyć się na wzrost cen chleba. Jak powiedział Polskiemu Radiu Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywności, z powodu deszczy i powodzi urodzaj zboża będzie mniejszy niż w ubiegłym roku.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, na wzrost cen zboża może mieć też wpzw zamieszanie na światowych rynkach z powodu wprowadzenia zakazu eksportu zboża przez Rosję. Zdaniem Wiesława Łopaciuka, nie wpłynie to negatywnie na sytuację na polskim rynku zbóż, bowiem Rosja nie eksportuje zboża do Polski, lecz krajów Afryki Północnej. Łopaciuk podkreśla, że wprowadzenie zakazu eksportu zboża przez Rosję stwarza okazję dla polskich rolników do przejęcia rosyjskich rynków zbytu zboża.

(Źródło: IAR)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij